Οράν 2022: Αργυρό μετάλλιο για την Ντουντουνάκη

Το τρίτο της μετάλλιο στους μεσογειακούς αγώνες του Οράν κατέκτησε η πρωταθλήτρια από τα Χανιά με την δεύτερη καλύτερη επίδοση που έχει κολυμπήσει φέτος.

Η αθλήτρια του Τάσου Καράμπελα βελτίωσε το πρωινό 1:00.62 και με το 58.56 κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, έχοντας τις προηγούμενες μέρες κερδίσει το χρυσό στο 50άρι πεταλούδα και το ασημένιο στα 50μ ύπτιο. Νικήτρια της κούρσας αναδείχθηκε η Λάνα Πουντάρ από την Βοσνία και Ερζεγοβίνη με 57.55, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ιταλίδα Ιλάρια Μπιάντσι με 59.06. Η Γεωργία Δαμασιώτη ξεπέρασε τον εαυτό της στον συγκεκριμένο τελικό, καθώς έσπασε το ατομικό της ρεκόρ και από το 59.53 που είχε το κατέβασε στα 59.40 και τερμάτισε 5η.