Οράν 2022: Χρυσός ο Γκολομέεβ

Οι τελικοί της τέταρτης μέρας για την κολύμβηση κατά την διάρκεια των 19ων μεσογειακών αγώνων έχουν μεταλλιούχο και μάλιστα χρυσό τον Κρίστιαν Γκολομέεβ στα 50μ ελεύθερο.

Ο κολυμβητής του Άκη Οικονόμου κολύμπησε στην τέταρτη διαδρομή, έχοντας προκριθεί στον τελικό με 22.05, και με χρόνο 21.91 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας πίσω του τον Πορτογάλο Μίγουελ ντε Αλμέιντα Σίλβα με 22.01 και τον Αλγερινό Ουσαμά Σαχνουνέ με 22.22. Mε αυτόν τον τρόπο ο Γκολομέεβ κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε στην Ταραγόνα το 2018, όταν ήταν πρώτος με 21.66. Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Στέργιος Μπίλας, ο οποίος τερμάτισε 8ος με επίδοση 22.75.

Στα 50μ πρόσθιο των γυναικών η Μαρίλεια Δρασίδου έμεινε εκτός μεταλλίων για μια θέση, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να κολυμπά σε 31.64, ενώ η Χαρά Αγγελάκη ήταν 8η με επίδοση 32.24. Η Ιωάννα Σαχά στα 200μ μεικτής δεν κατάφερε να πλησιάσει το ατομικό της ρεκόρ (2:17.21) και κολύμπησε σε 2:19.65 για να λάβει την 7η θέση. Στην σκυταλοδρομία 4×100μ μεικτής των γυναικών οι Ιωάννα Σαχά, Χαρά Αγγελάκη, Άννα Ντουντουνάκη και Σοφία Κλικοπούλου τερμάτισαν 6ες με επίδοση 4:09.96, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών οι Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Κώστας Στάμου και Κρίστιαν Γκολομέεβ ήταν 4οι με 3:36.34.