ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Εκτός τελικού ο Μπίλας αλλά με νέο ατομικό ρεκόρ

Την ταχύτερη κούρσα στην καριέρα του έκανε ο Στέργιος Μπίλας αλλά και πάλι η επίδοσή του δεν ήταν αρκετή για να το φέρει στον τελικό των 50μ πεταλούδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας του Οτοπένι.

Ακόμα ένα νέο ατομικό ρεκόρ κατέγραψε ο Στέργιος Μπίλας του οποίοι η προετοιμασία για τη νέα σεζόν δείχνει ότι έχει πάει πολύ καλά. Η πρόκριση για τον τελικό των 50μ πεταλούδα ήταν δύσκολη αποστολή αλλά ξεπέρασε τον εαυτό του. Σημείωσε 22.98 για να καταλάβει την 13η θέση και να κατέβει για πρώτη φορά στην καριέρα του τα 23 δευτερόλεπτα. Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν 23.18 από τα προκριματικά και πριν έρθει στην Ρουμανία είχε 24.84. Ως πρώτος πέρασε στον τελικό ο κάτοχος του τίτλου Σεμπάστιαν Σάμπο (Ουγγαρία) με 21.86 και την οκτάδα έκλεισε ο Στανίσας Χουιλέ (Γαλλία) με 22.68.