ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Πέρασε πρώτη η Γαλλία στα μετάλλια

Πλούσια σε τελικούς ήταν η τέταρτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 25άρας πισίνας με την Γαλλία να κερδίζει σήμερα τρία χρυσά μετάλλια, φτάνοντας έτσι τα έξι στο σύνολο. Η Βρετανία η οποία μέχρι χθες ήταν πρώτη από σήμερα είναι δεύτερη με πέντε χρυσά μετάλλια.

200μ μεικτή ανδρών
Τέσσερα χρόνια αργότερα έχουμε νέο πρωταθλητή Ευρώπης στα 200μ μεικτή. Ο Ανδρέας Βαζαίος δεν έκανε το καλύτερο δυνατό πρώτο 50άρι αλλά στη συνέχεια ανέβασε τον ρυθμό του και από την έκτη θέση στην οποία βρισκόταν έφτασε στην τρίτη μέχρι και τα 175 μέτρα. Στην τελευταία στροφή όμως όλοι οι κολυμβητές πίστεψαν στο βάθρο και έβαλαν όλες τους τις δυνάμεις για να καταφέρουν να ανέβουν. Ο Βαζαίος δεν άντεξε στην αντεπίθεσή τους και με επίδοση 1:53.64 κατέλαβε την πέμπτη θέση. Ο νικητής του χρυσού μεταλλίου ήταν ο Ντάνκαν Σκοτ (Βρετανία), ο οποίος θριάμβευσε με το 1:50.98, δεύτερος ακολούθησε ο Αλμπέρτο Ρατσέτι (Ιταλία) με 1:53.09 και κατέφερε να ανέβει ένα σκαλί ψηλότερα από το 2021 και τελικά τρίτος τερμάτισε ο Ντάνας Ράψις (Λιθουανία) με 1:53.49.

100μ ελεύθερο γυναικών
Το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε ατομικό αγώνισμα στην καριέρα της κέρδισε η Μπερίλ Γκασταλντέγιο παρά την προσπάθεια των Βρετανίδων να ανατρέψουν την κατάσταση. Η Γαλλίδα ήταν δεύτερη μέχρι τα 75 μέτρα πίσω από την Άνα Χόπκιν αλλά στα τελευταία μέτρα ήταν ταχύτερη και με το 51.48 ακούμπησε πρώτη τον τοίχο του τερματισμού. Η Χόπκιν κέρδισε το αργυρό μετάλλιο με 51.66 και η Φρέγια Άντερσον ήταν τρίτη με 52.10.

100μ ύπτιο ανδρών
Στον τελικό των 100μ ύπτιο ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα κλήθηκε να αντιμετωπίσει το πολύ δυνατό γαλλικό δίδυμο και όχι μόνο. Ο Χρήστου είχε κολυμπήσει 50.65 στα ημιτελικά και στον μεγάλο τελικό έκανε 50.43 για να κατακτήσει την έβδομη θέση, σε μία κούρσα που αγωνίστηκαν εννέα κολυμβητές αντί για οκτώ. Το νταμπλ σε 50μ και 100μ έκανε ο Μεβέν Τομάκ με χρόνο 49.72 και ο Γιόαν Εντόι Μπρουάρντ ακολούθησε με 49.96 για το αργυρό μετάλλιο. Έτσι η Γαλλία έκανε το 1-2 και μάλιστα οι κολυμβητές της ήταν οι μοναδικοί που κατέβηκαν τα 50 δευτερόλεπτα. Το χάλκινο μετάλλιο θα μοιραστούν δύο ονόματα, αφού ο Λορέντζο Μόρα (Ιταλία) και ο Αντρέι Ούνγκουρ (Ρουμανία) είχαν ταυτόχρονη άφιξη στα 50.04.

200μ πρόσθιο γυναικών
Ένα πολύ εντυπωσιακό αγώνα έκανε η Τες Σκούτεν και η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου ήταν αποκλειστικά δική της υπόθεση. Η Ολλανδέζα κυνηγούσε μέχρι τα 150 μέτρα το παγκόσμιο ρεκόρ αλλά δεν άντεξε στο ίδιο ρυθμό μέχρι τον τερματισμό και τελικά ήταν πρώτη με 2:16.09. Στην δεύτερη θέση κατετάγη η Τέα Μπλόμστερμπεργκ (Δανία) με χρόνο 2:19.54 και στην τρίτη η Κριστίνα Χόρσκα (Τσεχία) με 2:19.63.

200μ πεταλούδα ανδρών
Μετά το χρυσό μετάλλιο στο 100άρι πεταλούδα με νέο ρεκόρ Ευρώπης, ο Νόε Πόντι (Ελβετία) κατέκτησε το χρυσό και στο 200άρι. Ο 22χρονος μονομάχησε με τον Αλμπέρτο Ρατσέτι (Ιταλία) αλλά ήταν ταχύτερος με το 1:49.71 και ο Ιταλός σημείωσε 1:50.10. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Ρίτσαρντ Μάρτον (Ουγγαρία) με χρόνο 1:52.12.

50μ ύπτιο γυναικών
Η Κίρα Τουσάντ διατήρησε για τρίτη διαδοχική φορά τον τίτλο της στο 50άρι ύπτιο. Η 29χρονη Ολλανδέζα επικράτησε με διαφορά στον τελικό και με 25.82 κατέκτησε την πρώτη θέση, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Λουίζ Χάνσον (Σουηδία) με το 26.23 και τρίτη την Ανάλια Πιγκρέ (Γαλλία) με 26.28.

1.500μ ελεύθερο γυναικών
Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Αναστασία Κιρπιτσνίκοβα (Γαλλία) για να υπερασπιστεί τον τίτλο της και να κατακτήσει το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της στην διοργάνωση. Η μόνη που μπορούσε να την απειλήσει ήταν η Σιμόνα Κουανταρέλα (Ιταλία) αλλά και πάλι η διαφορά τους θύμισε… Κέιτι Λεντέκι. Η Γαλλίδα με το 15:20.12 ήταν η ταχύτερη, η Κουανταρέλα ακολούθησε με 15:37.05 και τρίτη ήταν η Άινα Κεσελί (Ουγγαρία) με 15:51.34