ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Πρώτη δύναμη η Βρετανία, στα μετάλλια τη Ελλάδα

Ύστερα από τέσσερις τελικούς η Βρετανία βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα μεταλλίων με δύο χρυσά μετάλλια, ενώ από ένα κέρδισε η Ιρλανδία και η Σουηδία. Μετά την τρομερή εμφάνιση των Ελλήνων στην σκυταλοδρομία 4Χ50μ ελεύθερο των ανδρών βρίσκεται και η χώρα μας στον πίνακα αυτόν.

400μ μεικτή γυναικών
Η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο 400άρι μεικτής είναι η Άμπι Γουντ. Η Βρετανίδα μετά τα 250 μέτρα της κούρσας πήρε το προβάδισμα και συγκεκριμένα έκανε την διαφορά στο πρόσθιο. Κατάφερε να διατηρήσει την πρώτη θέση μέχρι τον τερματισμό και με επίδοση 4:27.45 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Η Βρετανία έκανε το 1-2, αφού δεύτερη πίσω από την Γουντ ήταν η Φρέγια Κόλπερτ με 4:29.04 και τρίτη ολοκλήρωσε τον αγώνα της η Έλεν Γουόλς (Ιρλανδία) με 4:29.64.

400μ ελεύθερο ανδρών
Μία μεγάλη νίκη κατέγραψε ο Νταν Γουίφεν (Ιρλανδία) στον τελικό των 400μ ελεύθερο με τους αντιπάλους του να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που ξεκίνησε να δίνει μετά τα πρώτα 150 μέτρα. Ο 22χρονος αναδείχθηκε νικητής με επίδοση 3:35.47 και μάλιστα αυτό είναι το πρώτο του μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας. Δεύτερος ήταν ο Ντάνας Ράψις (Λιθουανία), ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2019, ο οποίος σημείωσε 3:37.80 και τρίτος ακολούθησε ο Λούκας Ονβού (Βέλγιο) με 3:37.91.

4Χ50μ ελεύθερο γυναικών
Και χωρίς την Σάρα Σέστρεμ η Σουηδία είναι πρωταγωνίστρια στα σπριντ. Στον τελικό των 4Χ50μ ελεύθερο γυναικών η Σάρα Γιουνέβικ, η Μισέλ Κόλμαν, η Λουίζ Χάνσον και η Σοφία Άστεντ ξεχώρισαν και με το 1:35.60 δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις άλλες ομάδες. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Ιταλία με 1:36.92 και το χάλκινο η Βρετανία με επίδοση 1:37.19.

4Χ50μ ελεύθερο ανδρών
Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ, ο Στέργιος Μπίλας, ο Απόστολος Χρήστου και ο Ανδρέας Βαζαίος κέρδισαν ένα ιστορικό χάλκινο μετάλλιο έπειτα από μια μεγάλη μάχη στον τελικό των 4Χ50μ ελεύθερο. Η ελληνική τετράδα με το 1:23.27 συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ που κατέγραψε το πρωί στα προκριματικά με 1:25.15. Ο Μπεν Πράουντ, ο Ματ Ρίτσαρντς, ο Αλεξάντερ Κόχουν και ο Λούις Μπούρας χάρισαν με το 1:22.52 το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην χώρα τους σε αυτό το αγώνισμα. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Ιταλία με τους Λεονάρντο Ντεπλάνο, Λορέντζο Ζατσέρι, Τόμας Τσεκόν και Αλεσάντρο Μιρέσι, οι οποίοι κατέγραψαν 1:23.14. Από τους τέσσερις Έλληνες κολυμβητές, ο Μπίλας και ο Γκολομέεβ θα ανέβουν για πρώτη φορά στην καριέρα τους σε βάθρο ευρωπαϊκού 25άρας πισίνας. Από την άλλη, ο Βαζαίος μετρά πλέον εννέα μετάλλια και ο Χρήστου δύο.