ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: SUPERFAST σκυτάλη και 1ο μετάλλιο η Ελλάδα!

Ποτέ στην ιστορία των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων 25άρας πισίνας, η Ελλάδα δεν είχε κατακτήσει μετάλλιο σε κάποια σκυταλοδρομία. Σήμερα όμως ήταν η μέρα για να αλλάξει η ιστορία και η χώρα μας θα ανέβει στο βάθρο για πρώτη φορά.

Δεν θα μπορούσε να πάει καλύτερα η πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 25άρας πισίνας που φιλοξενείται στο Οτοπένι! Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ, ο Στέργιος Μπίλας, ο Απόστολος Χρήστου και ο Ανδρέας Βαζαίος κέρδισαν ένα ιστορικό χάλκινο μετάλλιο έπειτα από μια μεγάλη μάχη στον τελικό των 4Χ50μ ελεύθερο. Η ελληνική τετράδα με το 1:23.27 συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ που κατέγραψε το πρωί στα προκριματικά με 1:25.15. Σπουδαία κούρσα ήταν και για την Βρετανία που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Ο Μπεν Πράουντ, ο Ματ Ρίτσαρντς, ο Αλεξάντερ Κόχουν και ο Λούις Μπούρας χάρισαν με το 1:22.52 το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην χώρα τους σε αυτό το αγώνισμα. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Ιταλία με τους Λεονάρντο Ντεπλάνο, Λορέντζο Ζατσέρι, Τόμας Τσεκόν και Αλεσάντρο Μιρέσι, οι οποίοι κατέγραψαν 1:23.14. Από τους τέσσερις Έλληνες κολυμβητές, ο Μπίλας και ο Γκολομέεβ θα ανέβουν για πρώτη φορά στην καριέρα τους σε βάθρο ευρωπαϊκού 25άρας πισίνας. Από την άλλη, ο Βαζαίος μετρά πλέον εννέα μετάλλια και ο Χρήστου δύο.