ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Σάρωσαν οι Ιταλοί στην αυλαία, εξαιρετική η Ελλάδα στη 10η θέση!

Το «Il Canto degli Italiani» ή αλλιώς το «Το τραγούδι των Ιταλών» ήχησε έξι φορές σήμερα στο κολυμβητήριο του Οτοπένι με τους θεατές να χειροκροτούν στο ρυθμό του. Η Ιταλία μέχρι χθες είχε κερδίσει ένα μόνο χρυσό μετάλλιο και βρισκόταν στην 7η θέση του πίνακα μεταλλίων αλλά σήμερα ανέβηκε στην 2η δεύτερη. Δεν ήταν όμως η τελευταία μέρα τρομερή μονάχα για τους Ιταλούς. Ο Νταν Γουίφεν κατέγραψε το μοναδικό παγκόσμιο ρεκόρ της διοργάνωσης και η Ελλάδα πανηγύρισε την κατάκτηση ενός χρυσού μεταλλίου και δύο χάλκινων.

100μ μεικτή ανδρών
Ο Ανδρέας Βαζαίος αγαπά την 25άρα πισίνα και η 25άρα πισίνα αγαπά τον Ανδρέα Βαζαίο. Στον τελικό των 100μ μεικτή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι, ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην έβδομη διαδρομή και με επίδοση 51.91 τερμάτισε τρίτος, βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ (52.19) και πλησίασε το πανελλήνιο ρεκόρ που κρατά ο ίδιος με 51.47 από το 2022. Μεγάλος νικητής στον τελικό ήταν ο Αυστριακός Μπέρνχαρντ Ρέιτσχαμερ 51.39. Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι με το 51.91 που έκανε σήμερα ο Βαζαίος, το 2021 ο Ρέιτσχαμερ είχε κερδίσει το χάλκινο πίσω από τον κολυμβητή του Αλέξανδρου Νικολόπουλου. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Νόε Πόντι (Ελβετία) με 51.62, ο οποίος πάλεψε να κερδίσει το τέταρτο χρυσό μετάλλιο σε αυτή την διοργάνωση.

50μ πρόσθιο ανδρών
Αν και άργησε να έρθει ο Νικολό Μαρτινένγκι κέρδισε το μόλις δεύτερο χρυσό μετάλλιο της Ιταλίας στην διοργάνωση. Ο 24χρονος κολυμβητής κυριάρχησε στον τελικό των 50μ πρόσθιο με επίδοση 25.66. Για τους Ιταλούς το 1-2 έκανε ο Σιμόνε Κερασουόλο, ο οποίος με 25.83 κέρδισε το αργυρό μετάλλιο και με 25.90 κατάκτησε την τρίτη θέση ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ από το 2021, Εμρά Σαξί (Τουρκία).

200μ ελεύθερο γυναικών
Η Φρέγια Άντερσον χάρισε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην Βρετανία. Με επίδοση 1:52.16 ξεκαθάρισε την υπόθεση της πρώτης θέσης, αφήνοντας στην δεύτερη την Μπάρμπορα Σιμάνοβα (Τσεχία) με 1:52.66, η οποία ήταν δεύτερη και το 2021 στο Καζάν. Η τριάδα του βάθρου έκλεισε με την Φρέγια Κόλμπερτ (Βρετανία) με 1:54.07.

200μ ύπτιο ανδρών
Ο Απόστολος Σίσκος ολοκλήρωσε την παρουσία του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Οτοπένι με μία καλή εμφάνιση στον τελικό των 200μ ύπτιο. Κολυμπώντας στην δύσκολη όγδοη διαδρομή, τερμάτισε σε 1:52.36 για να καταλάβει την έβδομη θέση στην Ευρώπη και πλησίασε αρκετά το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων με 1:52.17, το οποίο σημείωσε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου θα ανέβει ο Λορέντζο Μόρα (Ιταλία) με 1:48.43, δεύτερος ήταν ο Λουκ Γκρίνμπανκ (Βρετανία) με 1:48.53 και τρίτος ο Μεβέν Τομάκ (Γαλλία) με 1:48.55. Ο Γάλλος πάλεψε να κάνει το τρεμπλ στο ύπτιο αλλά μετά τα 175 μέτρα δεν άντεξε στην πίεση των αντιπάλων του και έχασε το προβάδισμα που είχε.

400μ ελεύθερο γυναικών
Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της Ιταλίας στην σημερινή μέρα ήρθε από την Σιμόνα Κουανταρέλα, η οποία σταμάτησε την φορά που είχε πάρει η Αναστασία Κιρπιτσνίκοβα (Γαλλία). Η Ιταλίδα με χρόνο 3:59.50 επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης από το 2019, ενώ η Κιρπιτσνίκοβα με το 3:59.56 δεν έκανε τελικά το 3/3 στα 400μ, 800μ και 1.500μ ελεύθερο όπως είχε κάνει το 2021 αλλά για τα χρώματα της Ρωσίας και έτσι θα αρκεστεί στο αργυρό μετάλλιο. Η Βαλεντίν Ντουμόντ (Βέλγιο) με χρόνο 4:00.84 κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.

400μ μεικτή ανδρών
Το πρώτου του μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών κατέκτησε ο Απόστολος Παπαστάμος μετά την εντυπωσιακή του εμφάνιση στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. O πρωταθλητής από την Κρήτη μπήκε στον τελικό με την τρίτη καλύτερη επίδοση, σημειώνοντας 4:08.41 που αποτελούσε νέο ατομικό ρεκόρ, αλλά δεν άντεξε για πολύ. Στην κούρσα του τελικού κατέγραψε 4:05.19 για να κατακτήσει την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, το τέταρτο για την Ελλάδα σε αυτή την διοργάνωση και το πρώτο δικό του. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Αλμπέρτο Ρατσέτι (Ιταλία), ο οποίος σημείωσε νέο ρεκόρ αγώνων με 3:57.01 και το αργυρό ο Ντάνκαν Σκοτ (Βρετανία) με 4:00.17.

50μ πρόσθιο γυναικών
Η Μπενεντέτα Πιλάτο κέρδισε το δεύτερο της χρυσό μετάλλιο στην διοργάνωση. Η 18χρονη κολυμβήτρια από την Ιταλία με το 28.86 ήταν η απόλυτη κυρίαρχη και μάλιστα με αυτόν τον χρόνο κατέρριψε το ρεκόρ αγώνων, το οποίο άνηκε στην ίδια με 28.98 από τα ημιτελικά. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η 17χρονη Ενελί Γιεφίμοβα (Εσθονία) με 29.12 και στην τρίτη θέση είχαμε ταυτόχρονη άφιξη δύο κολυμβητριών. Με χρόνο 29.41 η Γιασμίν Νοτσετίνι (Ιταλία) και η Ιμογκέν Κλαρκ (Βρετανία) θα μοιραστούν το χάλκινο μετάλλιο.

100μ ελεύθερο ανδρών
Στην τελευταία μέρα της διοργάνωσης ο Ντάβιντ Πόποβιτς ανέβηκε στο βάθρο αλλά όχι στο ψηλότερο σκαλί. Ο Μαξίμ Γκρουσέ χάρισε ακόμα ένα μετάλλιο στην Γαλλία, καθώς με το 45.46 ήταν ο ταχύτερος κολυμβητής στον τελικό των 100μ ελεύθερο, ενώ ο Αλεσάντρο Μιρέσι (Ιταλία) ήταν δεύτερος με 45.51. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ρουμάνος σούπερ σταρ, ο οποίος σταμάτησε το χρονόμετρο στο 46.05 και γνώρισε την αποθέωση από τους συμπατριώτες του που βρίσκονταν στις κερκίδες.

50μ πεταλούδα γυναικών
Η Άννα Ντουντουνάκη ήταν φοβερή στον τελικό των 50μ πεταλούδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι. Με πέρασμα στα 25 μέτρα σε 11.56 ήταν στην τρίτη θέση, αλλά πάλεψε μέχρι την τελευταία χεριά και αφού τερμάτισε σε 25.10, κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη θέση. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου δεν θα ανέβει μόνη της όμως, καθώς την ίδια ακριβώς επίδοση σημείωσε και η Ολλανδέζα Τέσα Γκιλ, η οποία οδηγούσε την κούρσα. Η Σάρα Γιούνεβικ (Σουηδία) είχε ταυτόχρονο πέρασμα στα 25 μέτρα με την Γκιλ αλλά τελικά τερμάτισε τρίτη με χρόνο 25.16. Το χρυσό μετάλλιο της Ντουντουνάκη είναι το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας σε αυτή την διοργάνωση.

800μ ελεύθερο ανδρών
Ο τελικός των 800μ ελεύθερο των ανδρών αποδείχθηκε η κούρσα του πρωταθλήματος. Με χρόνο 7:20.46 ο Νταν Γουίφεν (Ιρλανδία) κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ που κρατούσε από το 2008 ο σπουδαίος Αυστραλός Γκραντ Χάκετ (Αυστραλία) και μάλιστα το βελτίωσε σχεδόν κατά τρία δευτερόλεπτα, αφού ήταν 7:23.42. Παράλληλα είναι και παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων, το οποίο άνηκε στον Σβεν Σβαρτζ (Γερμανία) με 7:36.00. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ντέιβιντ Όμπρι (Γαλλία), ο οποίος παρά την τεράστια προσπάθεια να ακολουθήσει τον ρυθμό του Γουίφεν, τερμάτισε σχεδόν δέκα δευτερόλεπτα αργότερα με 7:30.32. Ο Μικάιλο Ρόμαντσουκ (Ουκρανία) ήταν τρίτος με 7:31.20. Στην γρηγορότερη κούρσα της ιστορίας, ο Δημήτρης Μάρκος κατέλαβε την έκτη θέση. Ο Έλληνας κολυμβητής μετά το χθεσινό πανελλήνιο ρεκόρ στα προκριματικά με 7:36.39, έκανε σήμερα 7:36.46 για να αποδείξει ακόμα μια φορά την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Μεικτή 4Χ50μ μεικτή
Στον τελικό της μεικτής 4Χ50μ μεικτή η Ελλάδα είχε δύο μεταλλιούχους στην σύνθεσή της. Ο Ανδρέας Βαζαίος ξεκίνησε τον αγώνα με 23.92 στο ύπτιο, στην συνέχεια η Μαρίλεια Δρασίδου κατέγραψε 30.14 στο πρόσθιο και η Άννα Ντουντουνάκη έκανε 25.30 στην πεταλούδα. Ο Στέργιος Μπίλας ήταν η τελευταία αλλαγή για την Εθνική και χάρη στο 21.08 στο ελεύθερο, ο χρόνος της ομάδας ήταν 1:40.44 και έτσι ήρθε η όγδοη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλία με επίδοση 1:36.58, το αργυρό η Γαλλία με 1:37.14 και το χάλκινο η Ολλανδία με 1:37.86.