ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Με την 8η θέση έκλεισε η ελληνική παρουσία

Η ελληνική τετράδα στον τελικό της μεικτής σκυταλοδρομίας 4Χ50μ μεικτή κατέκτησε την όγδοη θέση και έπειτα από αυτή την εμφάνιση ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στην διοργάνωση και έπεσε η αυλαία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 25άρας πισίνας.

Στον τελικό της μεικτής 4Χ50μ μεικτή η Ελλάδα είχε δύο μεταλλιούχους στην σύνθεσή της. Ο Ανδρέας Βαζαίος ξεκίνησε τον αγώνα με 23.92 στο ύπτιο, στην συνέχεια η Μαρίλεια Δρασίδου κατέγραψε 30.14 στο πρόσθιο και η Άννα Ντουντουνάκη έκανε 25.30 στην πεταλούδα. Ο Στέργιος Μπίλας ήταν η τελευταία αλλαγή για την Εθνική και χάρη στο 21.08 στο ελεύθερο, ο χρόνος της ομάδας ήταν 1:40.44 και έτσι ήρθε η όγδοη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλία με επίδοση 1:36.58, το αργυρό η Γαλλία με 1:37.14 και το χάλκινο η Ολλανδία με 1:37.86.