Ουγγαρία: Το πήρε η Βάσας στην έδρα της Μπεκεσάμπα

Με το τρίτο μπρέικ (!!!) σε πέντε αγώνες, η Βάσας του Γιάννη Αθανασόπουλου επικράτησε με 3-0 (25-20, 25-17, 25-15) και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ουγγαρίας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Με την Μπεκεσάμπα να ισοφαρίζει σε 2-2 επικρατώντας στο τάι μπρέικ στην έδρα της Βάσας στον 4ο τελικό, πολλοί πίστεψαν ότι η ομάδα του Έλληνα τεχνικού έχασε την ευκαιρία της, αλλά αποδείχθηκε ότι έκαναν λάθος.

Η Βάσας στον τελικό των τελικών δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της και με κορυφαία την Κάτα Τόροκ (+15 πόντους χωρίς κανένα λάθος) πήρε τη νίκη με 3-0 (το πρώτο ματς που δεν πήγε στα πέντε σετ) και τον τίτλο.

Στο πρώτο σετ η Βάσας προηγήθηκε με το καλημέρα με 1-5, η Μπεκεσάμπα ισοφάρισε 7-7, αλλά το 16-17 έγινε 17-22 για το 0-1.

Στο β’ σετ το 8-5 των γηπεδούχων έγινε 9-14 και 14-23 και όλα είχαν τελειώσει.

Η Βάσας ξεκίνησε το τρίτο σετ με το απίθανο 0-7 (με τα σερβίς της Τόροκ) και το 6-12 έγινε 6-17 για να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί.

«Περάσαμε μια δύσκολη Κυριακή γιατί είχαμε την ευκαιρία να δώσουμε τέλος στη σειρά των τελικών. Ήρθαμε όμως εδώ τη Δευτέρα και συζητήσαμε για το τι πρέπει να κάνουμε για να πάρουμε τον τίτλο. Θέλαμε να κάνουμε μια μεγάλη εμφάνιση και σήμερα ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, αλλά και στη Μπεκεσάμπα γιατί οι πρώτοι 4 αγώνες της σειράς ήταν φανταστικοί και μας έκαναν καλύτερη ομάδα, ενώ προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα και στον κόσμο», δήλωσε μετά την κατάκτηση του τίτλου ο Γιάννης Αθανασόπουλος.

Ο Έλληνας τεχνικός ανέλαβε φέτος το καλοκαίρι τη Βάσας και την οδήγησε σε ένα απίθανο τρεμπλ (πρωτάθλημα, κύπελλο και MEVZA Cup), ενώ έγινε και ο πρώτος που κατακτά πρωτάθλημα σε δύο χώρες (Γερμανία 2019, Ουγγαρία 2022).