Α1 γυναικών, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-0: Ο τίτλος θα κριθεί σε 5ο ματς

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-0 τον Ολυμπιακό, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών και πλέον ο τίτλος θα κριθεί την ερχόμενη Πέμπτη στο κλειστό του Ρέντη.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Παναθηναϊκός αν και έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και πήγε να βγάλει τα μάτια του στο πρώτο σετ (το 20-12 έγινε 23-23!!!) εκμεταλλεύτηκε τα δώρα του Ολυμπιακού (στο β’ σετ το 19-21 έγινε 25-21) με τον Κάρλο Παρίζι να βλέπει τις Ξανθοπούλου, Γενιτσαρίδη να του γυρίζουν το πρώτο σετ και να μην τις… ξαναβάζει.

Βέβαια η Ξανθοπούλου ήταν δική του επιλογή, ενώ η Γενιτσαρίδη προέκυψε καθώς η Κόστα χτύπησε στο κεφάλι σε προσπάθεια για άμυνα, αλλά έστω κι έτσι ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στο ματς μειώνοντας αρχικά σε 20-15 (άσος Γιώτα) κατόπιν σε 21-17 (άσος Χίπε) και το 23-20 έγινε 23-23 καθώς ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να τελειώσει καμία μπάλα και η Σάλας έφερε το ματς στην ισορροπία. Κι εκεί που ο ΠΑΟ ήταν στριμωγμένος στα σχοινιά, η Γκρόθες (μαζί με τη Χαντάβα ήταν εξαιρετικές στην επίθεση με 16/27 και 13/27 αντίστοιχα) τελείωσε την επόμενη επίθεση κι η κακή υποδοχή του Ολυμπιακού τελείωσε και το σετ.

Το δεύτερο ήταν πιο ισορροπημένο μέχρι το 12-13 που έγινε 17-13, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε δύο φορές αντίδραση μειώνοντας σε 17-16 και αμέσως μετά μετέτρεψε το 19-16 σε 19-21 με τον τελευταίο πόντο να είναι η φάση της χρονιάς.

Μετά από τρομερές άμυνες, ειδικά η Παπαφωτίου έφτασε ως τη γραμματεία, η επίθεση της Σάλας δόθηκε άουτ, ο Ολυμπιακός ζήτησε τσάλεντζ και δικαιώθηκε γιατί η… κοτσίδα της Παπαφωτίου ακούμπησε το φιλέ με το σκορ στο 19-21. Μόνο που αυτός ήταν κι ο τελευταίος ερυθρόλευκος πόντος καθώς με συνεχόμενα λάθη ο ΠΑΟ έφτασε στο 25-21 και στο 2-0.

Η ολική κατάρρευση του Ολυμπιακού ήρθε όταν προηγήθηκε με 10-13 στο γ’ σετ, αλλά είδε το σκορ να γίνεται 16-13 (το 13-13 με κόκκινη κάρτα στον Παρίζι για διαμαρτυρίες)… Οι ερυθρόλευκες δεν είχαν ούτε τις λύσεις, ούτε την ψυχολογία για να επιστρέψουν και το 25-18 ήρθε με σχετική άνεση…

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Αποδείξαμε καλά ότι είμαστε καλή ομάδα και πρέπει να το κάνουμε και στο επόμενο ματς. Είναι η τελευταία ευκαιρία για όλους μας. Έχουμε την ποιότητα και την ικανότητα να το κάνουμε. Ότι κάνουμε στις προπονήσεις πρέπει να το δείξουμε την Πέμπτη στον αγωνιστικό χώρο και να πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να έχουμε ηρεμία και να κοιτάξουμε το παιχνίδι πόντο με τον πόντο.

Πιστεύω στην ομάδα θα δώσουμε ότι έχουμε για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Ευχαριστώ τον κόσμο του Παναθηναϊκού για τη στήριξη που είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα».

Εύα Χαντάβα (Ακραία Παναθηναϊκού): «Ξέραμε ακριβώς τι έπρεπε να κάνουμε. Ο εγωισμός ήταν αρκετός και είμαστε ομάδα και το δείχνουμε. Θα δώσουμε τα πάντα για να κερδίσουμε την Πέμπτη.

Θεωρώ ότι στο Ρέντη κάναμε πολλά λάθη και δεν έπρεπε να ξανασυμβεί αυτό. Θα πάμε με αυτό το σκεπτικό και μεθαύριο».
Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε σήμερα κάποιες ευκαιρίες σε κρίσιμα σημεία. Εμείς δεν πιάσαμε την απόδοση που θέλαμε και δεν επιτρέπεται σε αυτά τα ματς να χάνουμε πολλούς πόντους στη σειρά. Στο πρώτο σετ, επιστρέψαμε από το 20-12 και είχαμε την ευκαιρία να το κερδίσουμε, αλλά δεν το κάναμε, όπως και στο δεύτερο σετ, στο 21-19. Γενικά, δεν είχαμε την εικόνα που θέλαμε, δεν είχαμε καλό μπλοκ και άμυνα, κάναμε πολλά λάθη. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το ματς και να μαζέψουμε όλη μας την ενέργεια για τον πέμπτο τελικό».