Παγκόσμια γυμνασιάδα: Χρυσός ο Γρανιτσιώτης, χάλκινη η Πανοπούλου

Ακόμα δύο μετάλλια για τα μέλη της ελληνικής αποστολής στην παγκόσμια γυμνασιάδα που διεξάγεται στο Μαρακές από το στίβο, με τον Γιάννη Γρανιτσιώτη να κατακτά το χρυσό στα 100μ. και την Ιωάννα Πανοπούλου το χάλκινο στα 800μ.

Ο Γρανιτσιώτης δεν έκανε για τρίτη συνεχόμενη κούρσα ατομικό ρεκόρ, όμως το 10.57 ήταν αρκετό για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 100μ. Θυμίζουμε ότι ο 17χρονος έτρεξε στον προκριματικό και τον ημιτελικό 10.48 και 10.44 αφήνοντας αρκετά πίσω τους αντιπάλους του.
Η Πανοπούλου ολοκλήρωσε το 800αρι στην τρίτη θέση χαρίζοντας στον ελληνικό στίβο το πέμπτο του μετάλλιο στην γυμνασιάδα. Νωρίτερα, η Ελίνα Τζένγκο είχε κερδίσει το χρυσό στον ακοντισμό με 53.32μ. και η Κωνσταντίν Χάντζου το αργυρό στα 1.500μ. με 4:38.14.
Στις υπόλοιπες συμμετοχές τις ημέρας, ο Απόστολος Κοτούλας ήταν πέμπτος στο μήκος με 6.69μ. (-0,1) και η Δήμητρα Χανδρινού επίσης στο μήκος, έβδομη με 5.49μ. (-0,2).
Στα 400μ. εμπόδια η Γιάννα Φουστέρη προκρίθηκε στον τελικό με 1:05:00 ενώ ο Χρήστος Γκαράς στο ίδιο αγώνισμα έτρεξε σε 57.28 αλλά έμεινε εκτός τελικού. Στα 800μ. ο Στέργιος Διακοστεφανής με 1:58.23 τερμάτισε 10ος ενώ η Σταυρούλα Κοσμίδου έκανε τρεις άκυρες στη σφυροβολία.