ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΚΟΡΑΚΑΚΗ!

Τεράστια επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό με την Άννα Κορακάκη να κερδίζει το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής σκοποβολής σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και μαζί πήρε και την προκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια που συμμετείχε για πρώτη φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν συγκλονιστική στον τελικό του αεροβόλου πιστολιού από 10μ. στο Τάνγκουον της Νότιας Κορέας.
Η Κορακάκη ξεκίνησε τον τελικό ολοκληρώνοντας την πρώτη φάση στην 5η θέση και σε κάθε γύρο ήταν όλο και πιο αλάνθαστη για να φτάσει στην τελική μονομαχία με τη Ζοράνα Αρούνοβιτς.
H 22χρονη Ελληνίδα πήρε το χρυσό με σκορ 241.1, η Ζοράνα Αρούνοβιτς (Σερβία) το αργυρό με 239.8, το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Νοτιοκορεάτισα Μπόμι Κιμ με 218.8 και το τέταρτο Ολυμπιακό εισιτήριο για τους Αγώνες του Τόκιο, η Κινέζα Κιαν Γουάνγκ με 198.1.
Να σημειωθεί ότι η Κορακάκη προκρίθηκε στον τελικό με τη δεύτερη επίδοση από τις 75 αθλήτριες που συμμετείχαν στα προκριματικά συγκεντρώνοντας σκορ 584 με τη Ρωσίδα Βιταλίνα Μπατσαράσκινα να είναι η μοναδική με μεγαλύτερο σκορ στα προκριματικά (586).