Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Παγκόσμιο ανδρών: Η Ουκρανία στους 8, ζορίστηκε η Γαλλία με την Ιαπωνία

Published

on

Η απίθανη Ουκρανία, που μπήκε στο παγκόσμιο λόγω του αποκλεισμού της Ρωσίας, έστειλε στο σπίτι της την Ολλανδία του Πιάτσα και βρέθηκε στα προημιτελικά, ενώ η Γαλλία χρειάστηκε τα 5 σετ για να λυγίσει την Ιαπωνία.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Οι Ουκρανοί διέλυσαν κυριολεκτικά τους Οράνιε που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξαν ότι ήταν το φαβορί, τελειώνοντας με 1 μόλις μπλοκ (12 οι Ουκρανοί) και χωρίς ποτέ να βρουν λύσεις για να σταματήσουν τους Τούπτσι, Πλοτνίσκι. Πλέον η Ουκρανία θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη στη Λιουμπλιάνα την Σλοβενία.

https://youtu.be/60J4haLdfnU

Τρομερό ματς μεταξύ Γαλλίας και Ιαπωνίας με τον Φιλίπ Μπλεν να απειλεί με μέγιστο κάζο τα… παιδιά του. Οι Ιάπωνες ισοφάρισαν δύο φορές σε τους Γάλλους και στο τάι μπρέικ έσπασαν καρδιές με τον Νισίντα να κάνει με μπλοκ στον Κλεβενό το 13-13. Οι Ασιάτες δεν έφτασαν όμως ποτέ σε σετ μπολ και στο 17-16 ο Ζοφρουά έβγαλε μια απίθανη άμυνα με το χέρι δίνοντας τη δυνατότητα στον Ενγκαπέ με επίθεση να τελειώσει το ματς.

Κι έτσι το δεύτερο μεγάλο ζευγάρι των προημιτελικών (μετά το Πολωνία-ΗΠΑ) είναι η αναμέτρηση της Γαλλίας με την Ιταλία.

https://youtu.be/24e2VCcowOU

Σήμερα διεξάγονται οι δύο τελευταίοι αγώνες στη φάση των 16 με τη Σερβία να κοντράρεται με την Αργεντινή και τη Βραζιλία με το Ιράν και τους δύο νικητές να συνθέτουν το τελευταίο ζευγάρι των προημιτελικών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στη φάση των 16:
Σάββατο 3/9 (Λιουμπλιάνα)
Σλοβενία-Γερμανία 3-1 (25-18, 25-19, 21-25, 25-22)
Ιταλία-Κούβα 3-1 (25-21, 21-25, 26-24, 25-18)

Κυριακή 4/9 (Γκλίβιτσε)
ΗΠΑ-Τουρκία 3-2 (25-21, 25-17, 22-25, 19-25, 15-12)
Πολωνία-Τυνησία 3-0 (25-20, 25-15, 25-20)

Δευτέρα 5 /9 (Λιουμπλιάνα)
Ολλανδία-Ουκρανία 0-3 (16-25, 19-25, 18-25)
Γαλλία-Ιαπωνία 3-2 (25-17, 21-25, 26-24, 22-25, 18-16)

Τρίτη 6/9 (Γκλίβιτσε)
18:30, Σερβία-Αργεντινή
22:00, Βραζιλία-Ιράν

Προημιτελικοί
Τετάρτη 7/9 (Λιουμπλιάνα)
Σλοβενία-Ουκρανία
Ιταλία-Γαλλία

Πέμπτη 8/9 (Γκλίβιτσε)
Πολωνία-ΗΠΑ
Νικητής Σερβία-Αργεντινή-Νικητής Βραζιλία-Ιράν

Ημιτελικοί (Κατοβίτσε, Πολωνία)
19:00, Α’ ημιτελικός
22:00, Β’ ημιτελικός

Τελικοί (Κατοβίτσε, Πολωνία)
19:00, Αγώνας για θέσεις 3-4
22:00, Τελικός

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες πρόγραμμα της Α’ φάσης:
Α’ όμιλος (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8
Τυνησία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-17, 25-20)
Ουκρανία-Σερβία 0-3 (26-28, 21-25, 20-25)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Σερβία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (26-24, 25-21, 25-16)
Ουκρανία-Τυνησία 3-0 (25-21, 25-19, 25-15)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Σερβία-Τυνησία 3-0 ( 29-27, 25-15, 25-17)
Ουκρανία-Πουέρτο Ρίκο 3-1 ( 24-26, 25-19, 25-16, 25-19)

Βαθμολογία
1.Σερβία
2.Ουκρανία
3.Τυνησία
4.Πουέρτο Ρίκο

Β’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
Βραζιλία-Κούβα 3-2 (31-33, 21-25, 25-16, 25-17, 18-16)
Ιαπωνία-Κατάρ 3-0 (25-20,2 5-18, 25-15)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Κούβα-Κατάρ 3-1 (25-21, 25-21, 22-25, 25-19)
Βραζιλία-Ιαπωνία 3-0 (25-21, 25-18, 25-16)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Βραζιλία-Κατάρ 3-0 (25-13, 25-23, 26-24)
Ιαπωνία-Κούβα 3-1 (25-18, 21-25, 25-15, 25-19)

Βαθμολογία
1.Βραζιλία
2. Ιαπωνία
3. Κούβα
4. Κατάρ

Γ’ όμιλος (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
ΗΠΑ-Μεξικό 3-0 (25-18, 25-20, 25-12)
Πολωνία-Βουλγαρία 3-0 (25-12, 25-20, 25-20)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
ΗΠΑ-Βουλγαρία 3-0 (25-20, 25-23, 26-24)
Πολωνία-Μεξικό 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Μεξικό-Βουλγαρία 3-2 (20-25, 25-20, 25-23, 23-25, 18-16)
Πολωνία-ΗΠΑ 3-1 (23-25, 25-21, 25-19, 25-21)

Βαθμολογία
1.Πολωνία
2.ΗΠΑ
3.Μεξικό
4.Βουλγαρία

Δ’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
Γαλλία-Γερμανία 3-0 (25-22, 28-26, 26-24)
Σλοβενία-Καμερούν 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Γερμανία-Καμερούν 3-0 (30-28, 25-14, 25-19)
Γαλλία-Σλοβενία 3-2 (25-21, 22-25, 23-25, 34-32, 15-7)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Γαλλία-Καμερούν 3-0 (25-19, 25-19, 25-22)
Σλοβενία-Γερμανία 3-0 (25-16, 25-22, 25-17)

Βαθμολογία
1.Γαλλία
2.Σλοβενία
3.Γερμανία
4.Καμερούν

Ε’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8
Τουρκία-Κίνα 3-0 (25-15, 25-19, 25-14)
Ιταλία-Καναδάς 3-0 (25-13, 25-18, 39-37)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Καναδάς-Κίνα 3-0 (25-23, 25-21, 25-23)
Ιταλία-Τουρκία 3-0 (25-18, 25-20, 25-22)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Καναδάς-Τουρκία 0-3 ( 23-25, 23-25, 17-25)
Ιταλία-Κίνα 3-0 ( 25-14, 25-10, 25-14)

Βαθμολογία
1.Ιταλία
2.Τουρκία
3.Καναδάς
4.Κίνα

Στ’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Ολλανδία-Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-16)
Αργεντινή-Ιράν 2-3 (25-22, 28-20, 18-25, 34-32, 19-21)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Αργεντινή-Ολλανδία 2-3 (30-28, 25-20, 21-25, 25-27, 9-15)
Ιράν-Αίγυπτος 3-1 (25-14, 25-19, 22-25, 26-24)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Αργεντινή-Αίγυπτος 3-2 ( 27-25, 26-28, 24-26, 25-17, 15-6)
Ιράν-Ολλανδία 1-3 ( 22-25, 25-21, 20-25, 18-25)

Βαθμολογία
1.Ολλανδία
2.Ιράν
3.Αργεντινή
4.Αίγυπτος

Φάση των 16
Σάββατο 3/9 (Λιουμπλιάνα)
Σλοβενία-Γερμανία 3-1 (25-18, 25-19, 21-25, 25-22)
Ιταλία-Κούβα 3-1 (25-21, 21-25, 26-24, 25-18)

Κυριακή 4/9 (Γκλίβιτσε)
ΗΠΑ-Τουρκία 3-2 (25-21, 25-17, 22-25, 19-25, 15-12)
Πολωνία-Τυνησία 3-0 (25-20, 25-15, 25-20)

Δευτέρα 5 /9 (Λιουμπλιάνα)
18:30, Ολλανδία-Ουκρανία
22:00, Γαλλία-Ιαπωνία

Τρίτη 6/9 (Γκλίβιτσε)
18:30, Σερβία-Αργεντινή
22:00, Βραζιλία-Ιράν

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

Don`t copy text!