Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Παγκόσμιο ανδρών: Οι πρώτες ομάδες των προημιτελικών

Published

on

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες των προημιτελικών, αλλά και το πρώτο μεγάλο ζευγάρι (Πολωνία-ΗΠΑ) έγιναν γνωστά και το επόμνενο διήμερο θα μάθουμε και τις υπόλοιπες.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Η Σλοβενία στην κατάμεστη Στόζιτσε Αρένα κέρδισε 3-1 τη Γερμανία που προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς μετά το 2-0, ενώ η Ιταλία ζορίστηκε για τρία σετ από τους Κουβανούς που σιγά, σιγά θα επιστρέψουν στο προσκήνιο.

https://youtu.be/IIJwxVWJWRs
https://youtu.be/7uavCf7B0HU

Η Πολωνία (έχοντας 15.000 θεατές στο Γκλίβιτσε) πέρασε εύκολα με 3-0 την Τυνησία, αλλά οι ΗΠΑ τα χρειάστηκαν κόντρα στους Τούρκους οι οποίοι με ηγέτη τον Άντις Λαγκούμτζια έκαναν το 2-0, 2-2 όμως οι Αμερικάνοι (με κορυφαίο τον κεντρικό Σμιθ που είχε 14/18 επιθέσεις και 3 μπλοκ) πήραν την πρόκριση στο τάι μπρέικ.

https://youtu.be/5zgwcPsHKeA

Κυριακή 4/9 (Γκλίβιτσε)
ΗΠΑ-Τουρκία 3-2 (25-21, 25-17, 22-25, 19-25, 15-12)
Πολωνία-Τυνησία 3-0 (25-20, 25-15, 25-20)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στη φάση των 16:
Σάββατο 3/9 (Λιουμπλιάνα)
Σλοβενία-Γερμανία 3-1 (25-18, 25-19, 21-25, 25-22)
Ιταλία-Κούβα 3-1 (25-21, 21-25, 26-24, 25-18)

Δευτέρα 5 /9 (Λιουμπλιάνα)
18:30, Ολλανδία-Ουκρανία
22:00, Γαλλία-Ιαπωνία

Τρίτη 6/9 (Γκλίβιτσε)
18:30, Σερβία-Αργεντινή
22:00, Βραζιλία-Ιράν

Προημιτελικοί
Τετάρτη 7/9 (Λιουμπλιάνα)
Σλοβενία-Νικητής Ολλανδία-Ουκρανία
Ιταλία-Νικητής Γαλλία-Ιαπωνία

Πέμπτη 8/9 (Γκλίβιτσε)
Πολωνία-ΗΠΑ
Νικητής Σερβία-Αργεντινή-Νικητής Βραζιλία-Ιράν

Ημιτελικοί (Κατοβίτσε, Πολωνία)
19:00, Α’ ημιτελικός
22:00, Β’ ημιτελικός

Τελικοί (Κατοβίτσε, Πολωνία)
19:00, Αγώνας για θέσεις 3-4
22:00, Τελικός

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες της Α’ φάσης:

Α’ όμιλος (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8
Τυνησία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-17, 25-20)
Ουκρανία-Σερβία 0-3 (26-28, 21-25, 20-25)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Σερβία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (26-24, 25-21, 25-16)
Ουκρανία-Τυνησία 3-0 (25-21, 25-19, 25-15)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Σερβία-Τυνησία 3-0 ( 29-27, 25-15, 25-17)
Ουκρανία-Πουέρτο Ρίκο 3-1 ( 24-26, 25-19, 25-16, 25-19)

Βαθμολογία
1.Σερβία
2.Ουκρανία
3.Τυνησία
4.Πουέρτο Ρίκο

Β’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
Βραζιλία-Κούβα 3-2 (31-33, 21-25, 25-16, 25-17, 18-16)
Ιαπωνία-Κατάρ 3-0 (25-20,2 5-18, 25-15)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Κούβα-Κατάρ 3-1 (25-21, 25-21, 22-25, 25-19)
Βραζιλία-Ιαπωνία 3-0 (25-21, 25-18, 25-16)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Βραζιλία-Κατάρ 3-0 (25-13, 25-23, 26-24)
Ιαπωνία-Κούβα 3-1 (25-18, 21-25, 25-15, 25-19)

Βαθμολογία
1.Βραζιλία
2. Ιαπωνία
3. Κούβα
4. Κατάρ

Γ’ όμιλος (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
ΗΠΑ-Μεξικό 3-0 (25-18, 25-20, 25-12)
Πολωνία-Βουλγαρία 3-0 (25-12, 25-20, 25-20)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
ΗΠΑ-Βουλγαρία 3-0 (25-20, 25-23, 26-24)
Πολωνία-Μεξικό 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Μεξικό-Βουλγαρία 3-2 (20-25, 25-20, 25-23, 23-25, 18-16)
Πολωνία-ΗΠΑ 3-1 (23-25, 25-21, 25-19, 25-21)

Βαθμολογία
1.Πολωνία
2.ΗΠΑ
3.Μεξικό
4.Βουλγαρία

Δ’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
Γαλλία-Γερμανία 3-0 (25-22, 28-26, 26-24)
Σλοβενία-Καμερούν 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Γερμανία-Καμερούν 3-0 (30-28, 25-14, 25-19)
Γαλλία-Σλοβενία 3-2 (25-21, 22-25, 23-25, 34-32, 15-7)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Γαλλία-Καμερούν 3-0 (25-19, 25-19, 25-22)
Σλοβενία-Γερμανία 3-0 (25-16, 25-22, 25-17)

Βαθμολογία
1.Γαλλία
2.Σλοβενία
3.Γερμανία
4.Καμερούν

Ε’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8
Τουρκία-Κίνα 3-0 (25-15, 25-19, 25-14)
Ιταλία-Καναδάς 3-0 (25-13, 25-18, 39-37)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Καναδάς-Κίνα 3-0 (25-23, 25-21, 25-23)
Ιταλία-Τουρκία 3-0 (25-18, 25-20, 25-22)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Καναδάς-Τουρκία 0-3 ( 23-25, 23-25, 17-25)
Ιταλία-Κίνα 3-0 ( 25-14, 25-10, 25-14)

Βαθμολογία
1.Ιταλία
2.Τουρκία
3.Καναδάς
4.Κίνα

Στ’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Ολλανδία-Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-16)
Αργεντινή-Ιράν 2-3 (25-22, 28-20, 18-25, 34-32, 19-21)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Αργεντινή-Ολλανδία 2-3 (30-28, 25-20, 21-25, 25-27, 9-15)
Ιράν-Αίγυπτος 3-1 (25-14, 25-19, 22-25, 26-24)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Αργεντινή-Αίγυπτος 3-2 ( 27-25, 26-28, 24-26, 25-17, 15-6)
Ιράν-Ολλανδία 1-3 ( 22-25, 25-21, 20-25, 18-25)

Βαθμολογία
1.Ολλανδία
2.Ιράν
3.Αργεντινή
4.Αίγυπτος

Φάση των 16
Σάββατο 3/9 (Λιουμπλιάνα)
Σλοβενία-Γερμανία 3-1 (25-18, 25-19, 21-25, 25-22)
Ιταλία-Κούβα 3-1 (25-21, 21-25, 26-24, 25-18)

Κυριακή 4/9 (Γκλίβιτσε)
ΗΠΑ-Τουρκία 3-2 (25-21, 25-17, 22-25, 19-25, 15-12)
Πολωνία-Τυνησία 3-0 (25-20, 25-15, 25-20)

Δευτέρα 5 /9 (Λιουμπλιάνα)
18:30, Ολλανδία-Ουκρανία
22:00, Γαλλία-Ιαπωνία

Τρίτη 6/9 (Γκλίβιτσε)
18:30, Σερβία-Αργεντινή
22:00, Βραζιλία-Ιράν

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

Don`t copy text!