ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο Ε/Ν, Κ23: Χρυσό το δίδυμο Μπούρμπου – Φράγκου

Στο διπλό παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Βαρέζε της Ιταλίας, η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελιά Φράγκου κατέκτησαν το πρώτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα, τερματίζοντας πρώτες στον τελικό της δίκωπου.

Αγωνιζόμενες από την 4η διαδρομή του τελικού της δίκωπου το δίδυμο Μπούρμπου – Φράγκου ήταν σταθερά πρώτο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, περνώντας τα πρώτα 500μ σε 1:41.52, τα 1.000μ σε 3:27.20, τα 1.500μ σε 5:14.20 και τερμάτισαν συνολικά σε 6:58.41. Το ελληνικό πλήρωμα διατήρησε μια αρκετά μεγάλη απόσταση από τις υπόλοιπες ομάδες, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Λιθουανία με 7:04.27, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανία με 7:05.69.