ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο Ε/Ν, Κ23: Συνεχίζεται η καλή ελληνική παρουσία στο Βαρέζε

Τα πληρώματα της κατηγορίας εφήβων – νεανίδων ξεκίνησαν σήμερα στο διπλό παγκόσμιο πρωτάθλημα της κωπηλασίας που διεξάγεται στο Βαρέζε της Ιταλίας και ο απολογισμός της πρώτης μέρας ήταν εξαιρετικός.

Η Κατερινα Γκόγκου στο προκριματικό του σκιφ νεανίδων τερμάτισε σε 7:35.83 και πήρε τη πρόκριση στον ημιτελικό. Την πρώτη θέση με χρόνο 7:05.01 και την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά του διπλού σκιφ νεανίδων κατέκτησαν και οι Στέλλα Νατσιούλα, Σφίλα Δαλίδου.
Πρώτοι στο προκριματικό του τετραπλού εφήβων με 5:57.23 οι Πάνος Αδάμ, Απόστολος Λυκομήτρος, Νίκος Χωλόπουλος και Δημήτρης Παπάζογλου και εξασφάλισαν κι αυτοί το εισιτήριο για τα ημιτελικά
Οι προκρίσεις στα ημιτελικά έκλεισαν με την 3η θέση στον προκριματικό της δίκωπου εφήβων από τους Βασίλη Κωστούλα και Δημήτρη Κούτρα με χρόνο 6:52.86.
Οι Λεωνιδας Κοπίδης, Παναγιωτης Μακρυγιαννης σε ένα αγώνισμα με πολλές συμμετοχές πήραν την 4η θέση στον προκριματικό του διπλού σκιφ εφήβων με χρόνο 6:43.27 και πέρασαν στα προημιτελικά του αγωνίσματος

Πολύ καλές εμφανίσεις και στους επαναληπτικούς των Κ23. Οι Ζήσης και Δημήτρης Μπουκουβάλας πήραν την 1η θέση στη δίκωπο και πέρασαν στα ημιτελικά. Την 2η θέση και την πρόκριση στον ημιτελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών πέτυχαν και οι Στράτος Τριανταφυλλου, Σταύρος Συμεωνιδης με χρόνο 6:28.89.
Την 4η θέση στον επαναληπτικό του διπλού Κ23 με χρόνο 6:41.42 κατέκτησαν οι Στέφανος Καπακόγλου, Παύλος Φαΐτας και θα αγωνιστούν αύριο στον τελικό Γ´ για τις θέσεις 13-18

Πέντε ελληνικές συμμετοχές αύριο

Το πρόγραμμα της Πέμπτης για τα ελληνικά πληρώματα ξεκινάει στις 10:20 με τον προκριματικό της δικώπου νεανίδων και τις Ιωάννα Ασβεστά, Ελένη Αργυράκη να ψάχνουν μια από τις δυο πρώτες θέσεις που οδηγούν απευθείας στο τελικό. Πέντε λεπτά μετά στις 10:25 η τετράκωπος των νεανίδων με τις Νικολέτα Δρογαλά, Δήμητρα Παπαϊωάνου, Σωτηρία Μιχαηλίδη και Ευθυμία Κουκλουμπέρη θα αναζητήσουν επίσης τη μια από τις δυο πρώτες θέσεις που οδηγούν στο τελικό. Στις 10:55 το τετραπλό σκιφ των νεανίδων με τις Μαρία Ελένη Λεβεντέλη, Λεμονιά Μακρυγιάννη, Γαβριέλα Λιώλιου,και Σωτηρία Άνγκου θα ψάξουν μια θέση μέσα σ την πρώτη τριάδα για να περάσουν απευθείας στα ημιτελικά.
Για την κατηγορία Κ23 στις 15:00 η Ευαγγελία Αναστασιάδου θα πάρει μέρος στον ημιτελικό του σκιφ ελαφρών βαρών με στόχο την πρόκριση στον τελικό. Οι ελληνικές συμμετοχές κλείνουν με την συμμετοχή του διπλού σκιφ των Παύλου Φαϊτα-Στέφανου Καπάκογλου στον τελικό τελικό Γ΄.