Παγκόσμιο γυναικών: Γλίτωσε δεύτερο κάζο η Τουρκία, σκληρή ήττα για την Τσεχία (βίντεο)

Δεύτερο τάι μπρέικ σε τρεις αγώνες για την Τουρκία που νίκησε όμως τον Άγιο Δομήνικο, ενώ η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου δε μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση κόντρα στην Αργεντινή.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ξεκινώντας από τον Α’ όμιλο, στο μοναδικό ματς της σημερινής ημέρας η οικοδέσποινα Ολλανδία αιφνιδιάστηκε από το Πουέρτο Ρίκο καθώς έχασε το πρώτο σετ, αλλά από ένα σημείο και μετά η οικοδέσποινα κυριάρχησε πιέζοντας στο σερβίς και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Στο Γκντάνσκ και στο μεγάλο ματς της ημέρας είχαμε πολύ εύκολα ανατροπή στην ανατροπή (0-1 ο Άγιος Δομήνικος, 2-1 η Τουρκία) και στο τάι μπρέικ είχαμε της… ανατροπής γενικά. Το 3-5 της Τουρκίας έγινε 7-5 για τον Άγιο Δομήνικο με τον Γκουϊντέτι στα πρόθυρα του εγκεφαλικού να επαναφέρει τις Οζμπέι, Αϊντίν, αλλά να τον λυτρώνει η Καρακούρτ με το σκορ να πηγαίνει στο 7-10! Ο Άγιος Δομήνικος πλησίασε στον πόντο (9-10), αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Για να ακριβολογούμε ισοφάρισε 14-14 με το άουτ της Καρακούρτ, αλλά η Τουρκία ζήτησε τσάλεντζ, το βίντεο έδειξε μπλοκ και το ματς έληξε.

Επιστροφή στις νίκες για την Ταϊλάνδη που έκανε περίπατο κόντρα στην απογοητευτική Κροατία, ενώ η Πολωνία έκανε το 3χ3 κόντρα στην Κορέα σε ένα ματς με πολύ συγκίνηση καθώς μετά το φινάλε του δεύτερου σετ τιμήθηκαν οι αθλήτριες της εθνικής οι οποίες το 2003 κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωβόλεϊ.

Στον 4ο όμιλο η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου έχασε στον πρώτο της «τελικό» κόντρα στην Αργεντινή των Μερκάδο (ΑΟ Θήρας), Νίζετιχ (ΑΕΚ).
Η Αργεντινή με όπλο το μπλοκ πήρε το πρώτο σετ, η Τσεχία απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο (ανατρέποντας το 16-17 σε 20-17), αλλά ενώ ξεκίνησε καλύτερα στο γ’ σετ (7-4) βρέθηκε γρήγορα πίσω (8-11) και παρόλο που μπόρεσε να ισοφαρίσει (18-18), στο 22-22 δέχθηκε τρεις αναπάντητους πόντους.

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού προσπάθησε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι ένα σημείο, όμως την τελική ευθεία του σετ η Αργεντινή ανοιξε τη διαφορά και πήρε τη νίκη που τη φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Βραζιλία έκανε επίσης περίπατο κόντρα στην Κολομβία, ενώ στο ασιατικό ντέρμπι η Κίνα κέρδισε με 3-0 την Ιαπωνία αλλά το ματς κράτησε 80 λεπτά από τις ατελείωτες άμυνες. Η Κίνα ήταν πολύ καλύτερη στο μπλοκ, κι η Ιαπωνία είχε μοιραία την κορυφαία αθλήτριας της Ινούε η οποία στο 26-25 του γ’ σετ έχασε κόντρα επίθεση και αμέσως μετά έκανε νέο λάθος για να δεχθεί και μπλοκ για το 26-28…

Η 5η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος έκρυβε κάποιες συγκινήσεις, αλλά δεν είχαμε πάλι κάποια πολύ μεγάλη έκπληξη.