Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Παγκόσμιο γυναικών: Απίθανη ανατροπή της Ιταλίας κόντρα στο Βέλγιο (δείτε βίντεο)

Published

on

Η 4η ημέρα του παγκοσμίου γυναικών έκρυβε ένα σπουδαίο ματς με την Ιταλία να κερδίζει με 3-1 το Βέλγιο που… φοβήθηκε να κερδίσει.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Οι Βελγίδες ήταν εντυπωσιακές στο πρώτο σετ και μέχρι το 18-18 του β’ σετ όταν η Ιταλία με σερί 0-5 έφτασε στο 18-23 και στο 19-24… Το Βέλγιο πήρε την αλλαγή (20-24) η Εγκόνου έκανε δύο άουτ (22-24), ακολούθησε μια κόντρα (23-24) και άσος της Χέρμποτς (24-24) για να φτάσει το Βέλγιο σε σετ μπολ (26-25) και να ακολουθήσει η φάση του τουρνουά.

Η υποδοχή της Ιταλίας δεν ήταν καλή, η Όρο προσπάθησε να περάσει με πλασέ κι η Βαν Αβερμάετ έκανε το μπλοκ. Η κεντρική του Βελγίου και σχεδόν όλες οι συμπαίκτριες της άρχισαν να πανηγυρίζουν, χωρίς να δουν ότι η Κιρικέλα βρήκε τη μπάλα στον αέρα, τόσο όσο να μπορέσει η Όρο να την σηκώσει. Κι όταν οι Βελγίδες (όχι όλες καθώς η Βαν Αβερμάετ από το φιλέ είχε φτάσει σχεδόν στην πίσω τελική γραμμή) αντιλήφθηκαν ότι η φάση δεν είχε τελειώσει, ήταν αργά καθώς το πλασέ από την Ντε Τζενάρο (το λίμπερο της Ιταλίας) στο ανοικτό γήπεδο έκανε το 26-26… Τελικά στο 28-29 η Εγκόνου με μπλοκ έκανε το 1-1 για την Ιταλία.

Παρά τον απίθανο τρόπο με τον οποίο έχασε το σετ, το Βέλγιο ήταν πολύ καλύτερο και στο γ’ σετ φτάνοντας να προηγηθεί με 18-13 και 24-19… Το 2-1 ήταν σίγουρο, αλλά εκεί το Βέλγιο κατέρρευσε μετά το χαμένο σερβίς της Γιάνσενς (24-20). Η ασταμάτητη Εγκόνου έφερε το ματς στα ίσια και στο 27-27 με δικό της μπλοκ η Ιταλία πέρασε μπροστά για να τελειώσει το σετ με άουτ της Χέρμποτς.

Κάπου εκεί όμως τελείωσε και το ματς καθώς το Βέλγιο δεν συνήλθε ποτέ και το 25-09 του δ’ σετ τα λέει όλα.

Αυτό ήταν και το μοναδικό ματς της ημέρας που δεν κρίθηκε στα τρία σετ.

Στο άλλο ματς του πρώτου ομίλου η Κένυα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επικρατώντας με 3-0 του Καμερούν στο αφρικανικό ντέρμπι όπου στο β’ σετ το Καμερούν προηγήθηκε 14-17, 19-21 αλλά η εκπληκτική Τσούμπα (η νέα διαγώνια του Άρη) έφερε… τούμπα το ματς.

Για τον δεύτερο όμιλο Πολωνία και Άγιος Δομήνικος έκαναν το 2χ2 κόντρα σε Κροατία και Ταϊλάνδη, ενώ η Τουρκία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη κόντρα στην απογοητευτική Κορέα.

Τέλος για τον 4ο όμιλο η Κίνα επίσης επικράτησε εύκολα της Κολομβίας.

Αναλυτικά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Α’ φάσης:
Α’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Παρασκευή 23/9
Ολλανδία-Κένυα 3-0 (25-11, 25-17, 25-11)

Σάββατο 24/9
Βέλγιο-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 27-25, 25-15)
Ιταλία-Καμερούν 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)

2η αγωνιστική
Κυριακή 25/9
Βέλγιο-Κένυα 3-0 (25-15, 25-14, 25-11)
Ολλανδία-Καμερούν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)

Δευτέρα 26/9
Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (28-26, 25-21, 26-24)

3η αγωνιστική
Τρίτη 27/9
Ιταλία-Βέλγιο 3-1 (21-25, 30-28, 29-27, 25-09)
Καμερούν-Κένυα 0-3 (20-25, 25-27, 19-25)

Τετάρτη 28/9
21:00, Ολλανδία-Πουέρτο Ρίκο

4η αγωνιστική
Πέμπτη 29/9
19:00, Ιταλία-Κένυα
22:00, Πουέρτο Ρίκο-Καμερούν

Παρασκευή 30/9
21:00, Ολλανδία-Βέλγιο

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
Πουέρτο Ρίκο-Κένυα

Κυριακή 2/10
14:00, Βέλγιο-Καμερούν
17:00, Ολλανδία-Ιταλία

Β’ όμιλος (Άρνεμ-Γκντνάσκ)
1η αγωνιστική
Παρασκευή 23/9
Πολωνία-Κροατία 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-25)

Σάββατο 24/9
Τουρκία-Ταϊλάνδη 2-3 (25-17, 29-31, 25-22, 19-26, 13-15)
Άγιος Δομήνικος-Ν. Κορέα 3-0 (25-19, 25-12, 25-15)

2η αγωνιστική – Τρίτη 27/9
Τουρκία-Ν. Κορέα 3-0 (25-16, 25-13, 25-13)
Άγιος Δομήνικος-Κροατία 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)
Πολωνία-Ταϊλάνδη 3-0 (25-17, 25-17, 25-17)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
15:00, Ταϊλάνδη-Κροατία
18:30, Τουρκία-Άγιος Δομήνικος
21:30, Πολωνία-Ν. Κορέα

4η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
15:00, Ν. Κορέα-Ταϊλάνδη
18:30, Τουρκία-Κροατία
21:30, Πολωνία-Άγιος Δομήνικος

5η αγωνιστική – Σάββατο 1/10
15:00, Άγιος Δομήνικος-Ταϊλάνδη
18:30, Ν. Κορέα-Κροατία
21:30, Πολωνία-Τουρκία

Γ’ όμιλος (Άρνεμ-Λόντζ)
1η αγωνιστική
Σάββατο 24/9
ΗΠΑ-Καζακστάν 3-0 (25016, 25-13, 25-22)

Κυριακή 25/9
Γερμανία-Βουλγαρία 3-1 (25-22, 21-25, 25-23, 25-21)
Σερβία-Καναδάς 3-0 (25-23, 25-16, 25-20)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 26/9
Γερμανία-Καζακστάν 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)
Σερβία-Βουλγαρία 3-2 (25-21, 22-25, 25-27, 25-21, 15-9)
ΗΠΑ-Καναδάς 3-0 (25-19, 26-24, 25-15)

3η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
14:00, Καναδάς-Καζακστάν
17:00, Σερβία-Γερμανία
20:00, ΗΠΑ-Βουλγαρία

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
14:00, Σερβία-Καζακστάν
17:00, Βουλγαρία-Καναδάς
20:00, ΗΠΑ-Γερμανία

5η αγωνιστική – Σάββατο 1/10
14:00, Βουλγαρία-Καζακστάν
17:00, Γερμανία-Καναδάς
20:00, ΗΠΑ-Σερβία

Δ’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Σάββατο 24/9
Βραζιλία-Τσεχία 3-1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-18)

Κυριακή 25/9
Κίνα-Αργεντινή 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
Ιαπωνία-Κολομβία 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)

2η αγωνιστική
Δευτέρα 26/9
Ιαπωνία-Τσεχία 3-0 (25-15, 25-20, 25-12)
Βραζιλία-Αργεντινή 3-0 (25-19, 25-13, 25-21)

Τρίτη 27/9
Κίνα-Κολομβία 3-0 (25-16, 25-21, 25-16)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
15:15, Κίνα-Ιαπωνία
16:00, Βραζιλία-Κολομβία
19:00, Αργεντινή-Τσεχία

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
15:00, Κίνα-Τσεχία
15:15, Βραζιλία-Ιαπωνία
19:00, Κολομβία-Αργεντινή

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
15:00, Βραζιλία-Κίνα
19:00, Κολομβία-Τσεχία

Κυριακή 2/10
15:15, Ιαπωνία-Αργεντινή

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

Don`t copy text!