Παγκόσμιο γυναικών: Η βασίλισσα Σερβία έμεινε στο θρόνο της! (video)

Η Σερβία, παρά τις μεγάλες αλλαγές στο ρόστερ της (με δύο νέες βασικές ακραίες, με νέα-όχι ηλικιακά-πασαδόρο και λίμπερο) ολοκλήρωσε τη φανταστική πορεία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με την 13η νίκη της σε ισάριθμα ματς (26-24, 25-22, 25-17) και διατήρησε τα σκήπτρα που είχε κατακτήσει το 2018 στην Ιαπωνία.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Ντανιέλε Σανταρέλι, ο πρώτος ξένος προπονητής στην ιστορία της Σερβίας, ο οποίος κλήθηκε να διαδεχθεί τον τεράστιο Ζόραν Τέρζιτς, κατάφερε μέσα σε λίγους μήνες να παρουσιάσει μια όντως μεταλλαγμένη ομάδα, συγκριτικά με αυτό που είχαμε δει πέρσι στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (όπου ήταν η Μπόσκοβιτς και ουσιαστικά καμία άλλη).

Κι όμως η Μπόσκοβιτς ήταν και πάλι το πρώτο βιολί, αλλά δεν ήταν μόνη… Η άχρωμη Μπούσα ήταν μια κανονική ακραία, η Λόζο ήρθε και έγινε κλειδί για όλο το σύνολο, ενώ η απίθανη Στεβάνοβιτς έδειξε πόσο είχε λείψει τα προηγούμενα χρόνια. Κι επειδή ακριβώς η Σερβία ήταν η ομάδα που είχε μια πραγματική σούπερ σταρ, αλλά πάνω απ’ όλα ήταν σύνολο, έφτασε πανάξια και στον θρίαμβο.

Το ματς
Στο πρώτο σετ η Βραζιλία ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε στο 7-10, αλλά με τα σερβίς της Πόποβιτς η Σερβία έκανε την ανατροπή και με την Ντρίτσα να μοιράζει το παιχνίδι παντού είχε αυτή πλέον το πάνω χέρι. Η Μπόσκοβιτς πήρε μόλις 9 επιθέσεις στο πρώτο σετ, όσες και η Μπούσα ενώ 8 είχε η Λόζο, με την τελευταία με το άουτ που έκανε να διαμορφώνει το 24-24 (από 24-22), αλλά επίθεση της Μπόσκοβιτς και άουτ της Γκάμπι έγραψαν το τελικό 26-24.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με το 6-9 της Βραζιλίας να γίνεται 10-11, με την ομάδα του Ζε Ρομπέρτο να ξεφεύγει ξανά με 13-16 χάρις σε άουτ επίθεση της Μπόσκοβιτς και μπλοκ στην Σέρβα διαγώνια. Εκεί όμως τα σερβίς της Στεβάνοβιτς και η αφύπνιση της Μπόσκοβιτς (από τις 6/9 στο 1ο σετ, 15/27 συνολικά στο 2ο) έφεραν σερί 7-0 για το 20-16 που έγινε 21-20 με νέο μπλοκ στην Μπόσκοβιτς και 22-22 με τρομερό άσο της Ταϊνάρα. Η Βραζιλία είχε επιστρέψει, αλλά η Ταϊνάρα από ωραία έγινε μοιραία καθώς στο 23-22 κάρφωσε άουτ κι αμέσως μετά το τρίτο μπλοκ της Στεβάνοβιτς στο ματς τελείωσε το σετ.

Η Σερβία πλέον ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγώνα κι ότι αλλαγή κι αν έκανε ο Ζε Ρομπέρτο δεν ήταν ικανή για να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Το γρήγορο 6-3 έγινε 12-7 και το 12-8 έφερε το νταμπλ σκορ (16-8) με τον Σανταρέλι να πανηγυρίζει πιο έντονα από τις αθλήτριες του και στην τελευταία επίθεση της Μπόσκοβιτς με την οποία διαμορφώθηκε το τελικό 25-17 έγινε ο κακός χαμός…

Κι αύριο στο Βελιγράδι, προφανώς θα γίνει μεγαλύτερος!