Παγκόσμιο γυναικών: Στην 3η θέση η Ιταλία

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία κέρδισε με 3-0 (25-20, 25-15, 27-25) τις ΗΠΑ (χρυσή Ολυμπιονίκης στο Τόκιο) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ουσιαστικά ο αγώνας για τις θέσεις 3-4 ήταν το τρίτο σετ γιατί στα δύο πρώτα η Ιταλία έδειξε πολύ μεγαλύτερη όρεξη από τις ΗΠΑ (που είχαν τη δικαιολογία του χθεσινού ταξιδιού από την Πολωνία).

Οι Αμερικανίδες έχασαν πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ φτάνοντας στο 20-24 κι έχοντας κόντρα επίθεση για να το τελειώσουν. Δεν το έκαναν όμως και η Ιταλία πήρε την αλλαγή με τη Σίλα κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη των ΗΠΑ στην υποδοχή έφεραν το παιχνίδια στα ίσια (24-24) και τελικά το πήραν με 27-25.

Οι ΗΠΑ τελείωσαν το ματς με 29% στην επίθεση, ενώ η Ιταλία με 42% έχοντας και πάλι πρώτη σκόρερ την Εγκόνου με 25… Στις 21:00 ξεκινά ο μεγάλος τελικός Σερβία-Βραζιλία…