Παγκόσμιο γυναικών: Κίνα και Βέλγιο παίζουν για την τελευταία θέση στην 8αδα

Ο… μαραθώνιος του παγκοσμίου γυναικών φτάνει στο τέλος του και μετά από 17 ημέρες αγώνων (με δύο ημέρες ρεπό) θα μάθουμε αύριο την τελική σύνθεση της προημιτελικής φάσης με το Βέλγιο και την Κίνα να διεκδικούν το τελευταίο εισιτήριο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Σήμερα η Κίνα ηττήθηκε με 3-0 από την Ιταλία κοντράροντας μόνο στο πρώτο σετ, ενώ το Βέλγιο ηττήθηκε με 3-1 από τη Βραζιλία καθώς ενώ προηγήθηκε 0-1 και ήταν εξαιρετικό μέχρι το 12-12 του 2ου σετ, στη συνέχεια κατέρρευσε πραγματικά (στα επόμενα 2.5 σετ η Βραζιλία πήρε 63 πόντους και Βέλγιο… 32).

Η Κίνα έχει το πλεονέκτημα καθώς θέλει 2 σετ (είναι στους +2 βαθμούς), ενώ το Βέλγιο νίκη με 3-0 ή 3-1 για να την προσπεράσει. Αμέσως μετά η Ιαπωνία παίζει με την Ολλανδία με τις ασιάτισες γνωριζόντας το αποτέλεσμα του Κίνα-Βέλγιο να γνωρίζουν τι χρειάζονται για να τερματίσουν στην 3η (ή στην 4η θέση). Σίγουρα στην κορυφή είναι η Ιταλία και δεύτερη η Βραζιλία, οι οποίες θα παίξουν με την 4η και την 3η ομάδα αντίστοιχα στα προημιτελικά.

Στον 6ο όμιλο η Πολωνία είδε τον Άγιο Δομήνικο να αυτοκτονεί κόντρα στον Καναδά, καθώς αν και αδιάφορος ο τελευταίος νίκησε με 3-2, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τον αγώνα της Πολωνίας με τη Γερμανία.

Οι συνδιοργανωτές του παγκοσμίου ήταν οριστικά στην 4η θέση κι απλά χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να νικήσουν τη Γερμανία. Ωστόσο με το βαθμό που έχασαν έχασαν και την ευκαιρία να παίξουν με τις ΗΠΑ (τη μοναδική από τις μεγάλες ομάδες που νίκησαν μέχρι τώρα).

Η Σερβία έκανε το 9χ9 κερδίζοντας την Τουρκία που ήξερε όμως πως ότι κι αν γινόταν ότι θα τερμάτιζε στην 3η θέση (γι’ αυτό ο Γκουϊντέτι έβαλε ένα σετ Καρακούρτ και Γκιουνές, ενώ ο Σανταρέλι έβαλε μόνο την Μιχαΐλοβιτς αντί της Λόζο), καθώς οι ΗΠΑ αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 από την Ταϊλάνδη απέφυγαν την ήττα επικρατώντας στο τάι μπρέικ.

ΗΠΑ και Τουρκία είναι ο μεγάλος προημιτελικός (οι δύο τους έπαιξαν και την Παρασκευή για τον όμιλο στο απίθανο σύστημα που εφαρμόζει η FIVB), ενώ η Σερβία θα κοντραριστεί με την Πολωνία (επίσης είχαν παίξει στην α’ φάση του θεσμού).