Παγκόσμιο γυναικών: Σώθηκε η Πολωνία, αποκλείστηκε η Ολλανδία (βίντεο)

Η βασική διοργανώτρια του παγκοσμίου πρωταθλήματος γυναικών Ολλανδία, ήδη αποχαιρέτισε την τελική φάση, ενώ η συνδιοργανώτρια Πολωνία γλίτωσε στο παρά ένα το… εγκεφαλικό.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Ολλανδία έχασε τα δύο ντέρμπι με Κίνα (δύσκολα με 3-2), Βραζιλία (εύκολα με 3-0) και είναι οριστικά εκτός τελικής τετράδας στον 5ο όμιλο που ολοκληρώνεται το Σαββατοκύριακο.

Κι η μοναδική εκκρεμότητα εδώ είναι αν το Βέλγιο μπορεί να αφήσει έξω από την τετράδα την Κίνα ή την Ιαπωνία.

Σήμερα έχουμε δύο πολύ μεγάλα ματς, Ιταλία-Κίνα, Βραζιλία-Βέλγιο κι αναλόγως τα αποτελέσματα ίσως ο αυριανός αγώνας Κίνα-Βέλγιο αποκτήσει χαρακτήρα τελικού πρόκρισης,

Στον 6ο όμιλο η Σερβία έκανε το 8χ8 κόντρα στην Ταϋλάνδη, οι ΗΠΑ σταμάτησαν το σερί των ηττών επικρατώντας με 3-1 της Τουρκίας, αλλά το ματς της βραδιάς ήταν το Πολωνία-Καναδάς που εν πολλοίς κρίθηκε από ένα βιαστικό σφύριγμα της Κορεάτισας ρέφερι Κάνγκ Τζο Χι.

Με τον Καναδά να προηγείται 2-1 σετ, η Πολωνία είδε το υπέρ της 21-17 και 23-21 στο δ’ σετ να γίνεται 23-23 και μετά από μπλοκ της Μάλιο φάνηκέ ότι ο Καναδάς θα έφτανε σε ματς μπολ. Η Γκορέτσκας όμως έβγαλε την άμυνα με το πόδι, ωστόσο η ρέφερι είχε ήδη σφυρίξει, άρα έδωσε σωστά επανάληψη κι έτσι ο Καναδάς έχασε μια κόντρα επίθεση με εξαιρετικές προϋποθέσεις. Εν τέλει έχασε και το σετ με 25-23 με την Μάλιο να κάνει φιλέ σε επίθεση όπου δεν υπήρχε αντίπαλο μπλοκ και στο τάι μπρέικ έχασε εύκολα…

Θεωρητικά η Πολωνία δεν έχει εξασφαλίσει 100% την πρόκριση, αλλά σήμερα παίζει με την αδιάφορη Γερμανία και θα μπλέξει σε περιπέτειες μόνο αν χάσει με 3-0 ή 3-1 και τότε ο νικητής του αγώνα Άγιος Δομήνικος-Καναδά θα έχει ελπίδες να περάσει.