ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο κωπηλασίας: 6ο στον κόσμο το διπλό σκιφ

Το πλήρωμα των Γιάννη Καλανδαρίδη και Θανάση Παλαιοπάνου στον τελικό του διπλού σκιφ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κατέλαβε την 6η θέση, σε ένα αγώνα που το επίπεδο ήταν υψηλότατο και τα αδέρφια Σινκοβιτς έμειναν εκτός μεταλλίων.

Οι χρυσοί Ολυμπιονίκες του Τόκιο, Ουγκό Μπουσερόν και Ματιό Αντροντιά, επιβεβαίωσαν το μεγάλο τους όνομα και βρέθηκαν στην κορυφή του κόσμου. Οι δυο Γάλλοι είχαν πάρει κεφάλι από την αρχή της κούρσας και με 6:09.34 πέρασαν πρώτοι την γραμμή του τερματισμού. Μέχρι τα 1.500μ το πλήρωμα της Αυστραλίας (Ντέιβιντ Μπάρτολοτ, Κέιλεμπ Άντιλ) βρισκόταν σταθερά στην δεύτερη θέση πίσω από τους Γάλλους, αλλά οι Ισπανοί, Ροδρίγκο Κόντε και Αλέιξ Γκαρσία, δεν τα έβαλαν κάτω, έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις και τερμάτισαν τελικά αυτοί 2οι με 6:10.52 για να κερδίσουν το αργυρό μετάλλιο. Έτσι το χάλκινο πήγε στην Αυστραλία με 6:11.92. Ο Καλανδαρίδης με τον Παλαιοπάνο ήταν στην 6η θέση στα πρώτα 500μ, στην συνέχεια κατάφεραν να ανέβουν 5οι, όμως οι Μολδαβοί, Κίριλ Βισότσι και Ιβάν Κορσούνοβ, ήταν δυνατότεροι σήμερα και ολοκλήρωσαν αυτοί 5οι. Μεγάλη έκπληξη είναι η 4η θέση των Μάρτιν και Βάλεντ Σινκοβιτς από την Κροατία, οι οποίοι των προηγούμενο μήνα είχαν στεφθεί πρωταθλητές Ευρώπης στο Μόναχο.