ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο κωπηλασίας: 6η θέση και για τον Ντούσκο

Ο Γερμανός, Όλιβερ Ζάιντλερ διατήρησε την θέση του στον θρόνο του απλού σκιφ, σε έναν θεαματικό τελικό με ανατροπές, όπου ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Στέφανος Ντούσκος τερμάτισε 6ος και μαζί του ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο του Ρατσίτσε, στο οποίο σήμερα πέφτει η αυλαία.

Κανείς δεν μπόρεσε να καταδιώξει και να απειλήσει τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2019, Όλιβερ Ζάιντλερ, ο οποίος χωρίς να αφήσει καθόλου την πρώτη θέση σε όλη την διάρκεια του αγώνα, τερμάτισε πρώτος με 6:48.67 και πρόσθεσε ακόμα ένα μετάλλιο στην συλλογή του. Ο πρωταθλητής Ευρώπης, Μέλβιν Τουέλαρ (Ολλανδία), κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να φτάσει τον Ζάιντλερ, όμως με 6:50.12 τερμάτισε δεύτερος και κέρδισε το αργυρό μετάλλιο. Ο Βρετανός, Γκρέιαμ Τόμας δεν επέτρεψε στον Νεοζηλανδό Τζόρνταν Πάρι να τον βγάλει εκτός βάθρου. Ενώ ήταν 4ος στα 1.000μ, πέρασε 3ος στα 1.500μ και διατήρησε την θέση μέχρι τον τέλος του αγώνα, αφού τερμάτισε σε 6:51.44, έναντι του 6:52.25 του Πάρι. Ο Νορβηγός Κεϊτίλ Μπορς ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην 5η θέση μπροστά από τον Στέφανο Ντούσκο με 6:59.45 και ο δευτεραθλητής Ευρώπης τον ακολούθησε με 7:10.64.