ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Παγκόσμιο κύπελλο Αλμάτι: ΧΡΥΣΟ μετάλλιο ο Μίτας!

Εξαιρετική μέρα σήμερα για τον Μάκη Μίτα, ο οποίος αγωνίστηκε στον τελικό του σκιτ στο παγκόσμιο κύπελλο του Καζακστάν και μετά από μία φοβερή εμφάνιση κατάφερε να επικρατήσει επί των αντιπάλων του και να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στον πρώτο γύρο των προκριματικών χθες ήταν πέμπτος με 74 πόντους και σήμερα στον δεύτερο γύρο κατάφερε να τους κάνει 122 και να προκριθεί στον τελικό του σκιτ με την τέταρτη καλύτερη επίδοση. Η πορεία του στον τελικό ήταν πολύ καλή και σταθερή από την πρώτη κιόλας βολή. Για το χρυσό μετάλλιο αγωνίστηκε με τον Κύπριο, Γιώργο Αχιλλέος, και συγκέντρωσαν από 56 πόντους ο καθένας και για αυτό τον λόγο οδηγήθηκαν στην διαδικασία των shoot off. Εκεί ο Μίτας ήταν ευστοχότερος και πήρε το χρυσό μετάλλιο για μία βολή. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός, Τζιακάρλο Τάτζα, ο οποίος πέτυχε 47 πιάτα. Στα προκριματικά συμμετείχε και ο Νίκος Μαυρομμάτης, όπου με 117 πόντους έλαβε την 30η θέση και ο Μπάμπης Χαλκιαδάκης, ο οποίος κατετάγη 36ος με 115 πόντους.