Παγκόσμιο κύπελλο: Για την 5η θέση η Εθνική

Την 5η θεση θα διεκδικήσει η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στο Λονγκ Μπιτς των ΗΠΑ, μετά την ευρεία νίκη επί του σαφώς πιο αύναμου Ισραήλ.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου επικράτησε με 22-11 και στον αγώνα για την 5η θέση θα αντιμετωπίσει την Ιταλία.
Η Εθνική, πήρε από την αρχή τα ηνία και δεν τα άφησε ποτέ. Προηγήθηκε 2-0, το Ισραήλ του Δημήτρη Μαυρωτά ισοφάρισε 2-2 αλλά αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φορά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με σερί 6-0 πήγε το σκορ στο 8-2 για να κλείσει το ημίχρονο με 9-4. Συνέχισε να «πυροβολεί», έκανε το 12-4, η τρίτη περίοδος έκλεισε με νταμπλ σκορ 16-8. Στα 6:31 από τη λήξη η διαφορά έγινε διψήφια (18-8) με τέρματα των Ελευθερία Πλευρίτου και Ξενάκη.
Κορυφαία σκόρερ αναδείχθηκε η Ειρήνη Νίνου με τέσσερα γκολ ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι σκόραραν τα 11 από τα 13 κορίτσια που αγωνίσθηκαν (μόνο οι δυο τερματοφύλακες, Διαμαντοπούλου και Σταματοπούλου δεν σημείωσαν τέρμα).
Οκτάλεπτα: 4-2, 5-2, 7-4, 6-3
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 2,  Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 3, Νίνου 4, Τριχά 1, Φουντωτού 2, Βασιλική Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου.
ΙΣΡΑΗΛ (Δημήτρης Μαυρωτάς): Πέρες, Γιαακόμπι 2, Φάρκασι 2, Μπογκατσένκο 1, Κορντονσκάγια 1, Φουτοριάν, Στρούγκο 2, Μαρκόφσκι, Ναμαχστάνσκι 1, Σασοβέρ 1, Λεβί 1, Γκαζίτ, Κατς.

Στους ημιτελικούς θα παίξουν: ΗΠΑ-Ουγγαρία, Ολλανδία-Ισπανία.