Παγκόσμιο κύπελλο: Στην 5η θέση η Εθνική

Νίκη (κυρίως) γοήτρου, με 10-9 επί της Ιταλίας σημείωσε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών στον τελευταίο της αγώνα κατάταξης του παγκοσμίου κυπέλλου που διεξάγεται στο Λονγκ Μπιτς των ΗΠΑ με την Έλενα Ξενάκη να σημειώνει το νικητήριο γκολ στην εκπνοή.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου κατέλαβε την 5η θέση και πήρε μια καλή τόνωση στην ψυχολογία ενόχει του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Φουκουόκα (14-30/7).
Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη και η Εθνική βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 6-4. Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, πέτυχε τρία γκολ στη σειρά και προηγήθηκε με 7-6.
Στο τελευταίο οκτάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 9-8 και η Βιακάβα ισοφάρισε 9-9, 3 λεπτά πριν από τη λήξη. Η Εθνική, όμως, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα στην τελευταία της επίθεση και με την κορυφαία της σε αυτό το παιχνίδι Έλενα Ξενάκη (4 γκολ), που σκόραρε στα 2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, πήρε τη νίκη με το τελικό 10-9.
Οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 1-3, 2-3
ΙΤΑΛΙΑ (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι, Γκαλάρντι, Αβένιο 1, Τζιουστίνι 1, Μπετίνι 2, Μπικότζι, Μπιανκόνι, Παλμιέρι 1, Μαρλέτα 3, Γκαντ, Βιακάβα 1, Μπαντσέλι.
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελεύθ. 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μαργ., Ξενάκη 4, Νίνου 2, Ελληνιάδη, Σιούτη, Πλευρίτου Βασιλ. 2, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.