ΠΑΛΗ

Παγκόσμιο κύπελλο: Η χρυσή Πρεβολαράκη και η σαρωτική Τινιμπέκοβα

Η επιτυχία της Μαρίας Πρεβολαράκη στο παγκόσμιο κύπελλο πάλης που διεξάγεται στο Βελιγράδι ήταν αυτή που ξεχώρισε για την Ελλάδα, όμως η σαρωτική εμφάνιση της Αϊσουλού Τινιμπέκοβα στα 62 κιλά ήταν πραγματικά εντυπωσιακή.

του Σούλη Μέζου

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια από το Κιργιστάν κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 62 κιλά έχοντας συνολικό σκορ πόντων 47-2, ενώ στον τελικό κόντρα στην τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναστασία Γκριγκορίεβα επικράτησε με 14-0!
Εντυπωσιακή ήταν και η Μαρία Πρεβολαράκη κόντρα στην Ροξάνα Ζάσινα. Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πέρασε λαβή τεσσάρων βαθμών και πήρε το χρυσό μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή της.
Να σημειωθεί ότι στους πέντε τελικούς της 1ης μέρας στις κατηγορίες των γυναικών, είχαμε νικήτριες από πέντε διαφορετικές χώρες, μόνο μία από τη Ρωσία…