ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Παγκόσμιο Κύπελλο – Κότμπους: Ξεχώρισε ο Πετρούνιας για την ελληνική αποστολή

Οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες αγωνίστηκαν σήμερα στο πρώτο παγκόσμιο κύπελλο της σειράς στο Κότμπους με την πρώτη μέρα να περιλαμβάνει μόνο προκριματικούς. Κεντρικό πρόσωπο ήταν ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος προκρίθηκε πρώτος στον τελικό των κρίκων.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε τον πρώτο του αγώνα φέτος παρουσιάζοντας το νέο του πρόγραμμα με βαθμό δυσκολίας 6.3. Βαθμολογήθηκε με 14733 βαθμούς εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό με την καλύτερη βαθμολογία. Αυτή ήταν και η μοναδική σημερινή πρόκριση σε τελικό για την ελληνική αποστολή. Ο Τούρκος παγκόσμιος πρωταθλητής, Αντέμ Ασίλ ολοκλήρωσε στην τρίτη θέση με 14633 και οι δύο τους θα κοντραριστούν ξανά στον πρώτο τελικό της σεζόν. Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης ολοκλήρωσε στην 25η θέση με 13000 βαθμούς. Στον πλάγιο ίππο ο Απόστολος Κανέλλος κατέλαβε την 46η θέση με 12066 βαθμούς ενώ ο Στέφανος Τσολακίδης κατετάγη 54ος με 11033 βαθμούς.

Στις γυναίκες η Χριστίνα Κιόση αγωνίστηκε στο άλμα και κατέλαβε την 17η θέση με 11749 βαθμούς και η Αρετή Παγώνη κατετάγη 21η στους ασύμμετρους ζυγούς με 10833 βαθμούς. Πολύ καλή παρουσία από την 47χρονη Οξάνα Τσουσοβίτινα (Ουζμπεκιστάν), αργυρή Ολυμπιονίκης του 2008 που προκρίθηκε τρίτη στον τελικό του άλματος.

Αύριο θα ολοκληρωθούν οι προκριματικοί με τα υπόλοιπα πέντε αγωνίσματα, άλμα, δίζυγο, μονόζυγο για τους άνδρες και δοκός ισορροπίας, ασκήσεις εδάφους για τις γυναίκες ενώ την παρουσία του θα κάνει και ο Νίκος Ηλιόπουλος (δίζυγο, μονόζυγο).

Για την Κύπρο ο Σωκράτης Πιλακούρης, ήταν 9ος στους κρίκους με 14133 βαθμούς, στις ασκήσεις εδάφους ο Νεόφυτος Κυριάκου κατέλαβε την 22η θέση με 13233 και την 30η ο Μιχάλης Χάρη με 12733 βαθμούς. Ο Ηλίας Γεωργίου αγωνίστηκε στον πλάγιο ίππο και κατέλαβε την 34η θέση με 12966.