ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Παγκόσμιο κύπελλο Μπακού: 7η στον τελικό των 25μ η Κορακάκη

Η Άννα Κορακάκη συμμετείχε και σε δεύτερο τελικό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπακού και αυτή την φορά ήταν στα 25μ πιστολιού, όπου μετά την διαδικασία των shoot off κατέλαβε την έβδομη θέση και ολοκλήρωσε την παρουσία της.

H σημερινή μέρα για την χρυσή Ολυμπιονίκη του Ρίο ξεκίνησε με την δεύτερη φάση των προκριματικών. Στις βολές ταχύτητας κατάφερε να συγκεντρώσει 294 βαθμούς και μαζί με τους χθεσινούς 294, πήρε την πρόκριση για τον τελικό με 588, την δεύτερη καλύτερη επίδοση των προκριματικών. Στον μεγάλο τελικό έφτασε μέχρι τους 15 πόντους και μαζί ήταν, με ίδιο σκορ, ήταν οι Γιάσι Λιν (Κίνα) και Ολένα Κόσταβιτς (Ουκρανία). Αφού είχαν τους ίδιους βαθμούς, πραγματοποιήθηκε η διαδικασία των shoot off, δηλαδή έριξαν επιπλέον βολές, αλλά οι αντίπαλες της Κορακάκη ήταν πιο εύστοχες και η Κορακάκη οδηγήθηκε στον αποκλεισμό και την έβδομη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σούσεν Πενγκ (Κίνα) με 38 πόντους, το αργυρό η Χανίγιε Ροσταμιγιάν (Ιράν) με 33 πόντους και το χάλκινο, η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2022, Ντόριν Φένεκαμπ (Γερμανία) με 30 πόντους. Η Κορακάκη μπορεί να μην ανέβηκε σήμερα στο βάθρο αλλά θα φύγει από το Μπακού με γεμάτες αποσκευές, μετά το χρυσό μετάλλιο που κέρδισε στα 10μ αεροβόλου πιστιλιού.