ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Παγκόσμιο κύπελλο Μπακού: Για μια βολή εκτός μεταλλίου η Κατζουράκη

Πολύ καλή εμφάνιση στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού, από την Εμμανουέλα Κατζουράκη που άγγιξε το μετάλλιο στον τελικό του σκιτ και το έχασε για μία βολή…

H Κατζουράκη ήρθε αντιμέτωπη με την Γαλλίδα Λούσι Αναστασσίου που το προηγούμενο καλοκαίρι ήταν 9η στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και με τις Αμερικανίδες Όστεν Σμιθ και Κέιτλιν Κόνορ, με την πρώτη να ήταν 10η στο Τόκιο και την δεύτερη να έχει στεφθεί δυο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια (2017,2018). Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε δυναμικά και στην συνέχεια πήγαινε βαθμό με βαθμό με την Κόνορ, η οποία όμως έκανε την διαφορά στον γύρο των 20 βολών, πετυχαίνοντας και τα τέσσερα δισκάκια και εκτοξεύθηκε στην πρώτη θέση. Η Κατζουράκη πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα δισκάκια και με τους 16 βαθμούς ισοβαθμούσε με την Αναστασσίου, αλλά έμεινε στην τέταρτη θέση. Νικήτρια του αγώνα αναδείχθηκε η Αναστασσίου με 36 βαθμούς, το ασημένιο μετάλλιο πήγε στην Κόνορ με 31 βαθμούς και το χάλκινο στην Σμιθ με 24 βαθμούς. Παρά το αποτέλεσμα η 21χρονη πρωταθλήτρια πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και τώρα θα επικεντρωθεί στο μεικτό ομαδικό του σκιτ, όπου θα αγωνιστεί μαζί με τον συναθλητή της Μάκη Μίτα την Δευτέρα.