ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Παγκόσμιο κύπελλο Σόφια: Στον τελικό με τις κορύνες η Λύτρα

Η Παναγιώτα Λύτρα έκανε εξαιρετική εμφάνιση στον προκριματικό με τις κορύνες στο παγκόσμιο κύπελλο ρυθμικής γυμναστικής της Σόφιας παίρνοντας την πρόκριση στον αυριανό τελικό.

Η 16χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέλαβε την 7η θέση με 31.000 βαθμούς και θα βρεθεί μεταξύ των οκτώ φιναλίστ στον τελικό της Κυριακής (02/04, ώρα 15:20 – 15:52) στις κορύνες, όπως ακριβώς είχε καταφέρει και στο αντίστοιχο παγκόσμιο κύπελλο του Φαλήρου πριν από δύο εβδομάδες, καταγράφοντας άλλη μία σημαντική επιτυχία στο ενεργητικό της στο ξεκίνημα της προ-Ολυμπιακής χρονιάς.

Παράλληλα, σε συνδυασμό με τους 26.500 β. που πήρε στην κορδέλα, η Λύτρα έφτασε τους 118.650 βαθμούς ως άθροισμα και κατέλαβε την 11η θέση στο σύνθετο ατομικό, έχοντας να συναγωνιστεί τις κορυφαίες εκπροσώπους του αθλήματος.

Το χρυσό μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό κατέκτησε η Βουλγάρα Στιλιάνα Νικόλοβα (131.300 β.), αφήνοντας δεύτερη την Ιταλίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια Σοφία Ραφαέλι (128.750 β.), ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Ταχμίνα Ικρόμοβα από το Ουζμπεκιστάν (124.550 β.).