Παγκόσμιο κύπελλο Αθήνας – Χρήστου: «Δεν έχω ξαναζήσει κάτι τέτοιο»!

Στην κούρσα που περίμενε όλο το απόγευμα το ελληνικό κοινό, ο δευτεραθλητής Ευρώπης ήταν και πάλι στο βάθρο, έχοντας δώσει μία πολύ σπουδαία μάχη παρά το γεγονός ότι ακόμα βρίσκεται σε περίοδο προετοιμασίας.

Ο Απόστολος Χρήστου πάντα βρίσκει τον τρόπο να ανεβαίνει στο βάθρο. Σήμερα τα κατάφερε και πάλι και με επίδοση 53.61 κατάφερε να τερματίσει τρίτος, πίσω από τον Τόμας Τσεκόν (Ιταλία) που έκανε 52.73 και τον Πίτερ Κέτσε (Νότια Αφρική) με το 53.49. Μετά την ολοκλήρωση του τελικού δήλωσε στο Sportsfeed: «Ήταν πολύ καλός ο αγώνας και κάτω από τα 54 δευτερόλεπτα. Κολύμπησα πιο γρήγορα από το Βερολίνο όπως και χθες και επειδή αυτός ήταν ο στόχος είμαι ευχαριστημένος. Η εμπειρία στο ΟΑΚΑ είναι μοναδική. Δεν έχω ξαναζήσει κάτι τέτοιο παραμόνο στο εξωτερικό και στην τηλεόραση, οπότε ήταν μία τεράστια εμπειρία και ήταν και μέσα στην χώρα μας. Θα ήταν πολύ ωραία αν ξαναγίνει κάτι τέτοιο και πιστεύω ότι είναι εφικτό. Αφού έγινε μια φορά μπορεί να ξαναγίνει. Στην συνέχεια θα πάω στην Βουδαπέστη (20-22/10), θέλω να κάνω και εκεί μία καλή εμφάνιση και ίσως να βελτιωθώ γιατί αγώνα με τον αγώνα κολυμπάω καλύτερο και μετά θα ξεκινήσω την προετοιμασία μου για το παγκόσμιο πρωτάθλημα και τους Ολυμπιακούς Αγώνες».