Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Απίθανη Σερβία, έβγαλε νοκ άουτ την Γαλλία

Σε ένα τρομερό ματς η Σερβία γλίτωσε πολλά, αλλά κυρίως τρία ματς μπολ και πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Γαλλίας μένοντας ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης σε αντίθεση με τους «τρικολόρ».

Μόλις 420 θεατές (!!!) παρακολούθησαν ίσως την πιο επική μάχη του Παγκοσμίου που σε ατομικό επίπεδο ήταν μια μονομαχία Ατανασίεβιτς (38 πόντοι με 65% στην επίθεση), Μπουαγιέ (34 πόντοι, με 63% στην επίθεση) αν και την τελευταία πινελιά την έβαλε ο Ούρος Κοβάσεβιτς.
Οι Γάλλοι με 11 πόντους του Μπουαγιέ πήραν το πρώτο σετ και στο δεύτερο προηγήθηκαν με 11-16, για να απαντήσουν οι Σέρβοι με σερί 7-1 (18-17) ωστόσο το σκορ έγινε 22-24 με μπλοκ στον Κοβάσεβιτς. Οι παίκτες του Γκρίμπιτς πήραν την αλλαγή, τα φλοτ σέρβις του Γιόβοβιτς χάλασαν την υποδοχή των Γάλλων που έκαναν μαζεμένα λάθη και το σετ πήγε με 26-24 στην Σερβία (24-24 με άουτ Ροσάρ, 25-24 με μπλοκ σε Ενγκαπέ, 26-24 με άουτ Ενγκαπέ).
Μαζί κα το μομέντουμ καθώς η παρουσία του Πέτριτς βοήθησε παντού και το 2-1 ήρθε εύκολα, όμως το ματς είχε πολύ δρόμο ακόμη καθώς εξίσου εύκολα η Γαλλία έκανε το 2-2.
Πλέον το τάι μπρέικ θα έκρινε ποια ομάδα θα έμενε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης και το 5ο σετ εξελίχθηκε σε… τρενάκι του τρόμου. Με δύο μπλοκ η Σερβία έκανε το 7-5, αλλά η Γαλλία την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και πέρασε με 8-10. Στο 9-11 η Σερβία πήρε την αλλαγή και με δύο άσους του Ατανασίεβιτς έγινε το 12-11, όμως η Γαλλία ανέκτησε το προβάδισμα στο 13-14 με μπλοκ στον Κοβάσεβιτς. Τα δύο πρώτα ματς μπολ «έσπασαν» από χαμένα σερβίς (Ροσάρ, Μπουαγιέ) το τρίτο στο 15-16 από τον Λίσινατς (16-16) για να προσπεράσει η Σερβία 17-16 με κόντρα του Ατανασίεβιτς και να πάρει τη νίκη με άσο του Κοβάσεβιτς… Κι αυτός ο άσος ήταν η μεγάλη εκδίκηση του Νίκολα Γκρίμπιτς καθώς το 2003 ως αρχηγός της Σερβίας είχε ηττηθεί με 3-2 από την Γαλλία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού στο Βερολίνο, με τον τελευταίο πόντο του τάι μπρέικ να είναι ένας… άσος.
Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-20, 18-25, 18-16
Σερβία (Γκρίμπιτς): Κοβάσεβτς 16, Ατανασίεβιτς 38, Ίβοβιτς 1, Λίσινατς 12, Ποντράσιανιν 1, Γιόβοβιτς 1, Ρόσιτς –λ / Μαϊστότοβιτς-λ, Όκολιτς, Κάτιτς, Πέτριτς 8, Κρισμάνοβιτς 4, Λιούμπουριτς, Κόστιτς.
Γαλλία (Τιλί): Μπουαγιέ 34, Ροσάρ 5, Ενγκαπέ 15, Λε Γκοφ 10, Λε Ρου 1, Τονιουτί 1, Γκρεμπενικόφ-λ / Τιλί 9, Σινενιέζ 2, Λινέλ, Μπριζάρ 3.