Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η Βουλγαρία πήρε τη ρεβάνς από το Ιράν και ελπίζει

Η Βουλγαρία σκότωσε το Ιράν από τη γραμμή του σερβίς, πήρε ρεβάνς για την ήττα στην Α’ φάση και μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στις 13/9 οι Ιρανοί παίζοντας με 60% στην επίθεση και παίρνοντας 35 πόντους από λάθη των Βούλγαρων είχαν κερδίσει με 3-1 στη Βάρνα, προκαλώντας… ασφυξία στους οικοδεσπότες του τουρνουά.
Σήμερα όμως το σενάριο ήταν διαφορετικό και πρωταγωνιστής ήταν ο Τοντόρ Σκρίμοφ ο οποίος με 7 άσους σκότωσε τους Ιρανούς, αν και η Βουλγαρία είχε πολλούς μικρούς ήρωες.
Ο Σκρίμοφ ξεκίνησε σεληνιασμένος το ματς και το σκορ πήγε στο 7-2, 11-2 και παρόλο που η διαφορά μαζεύτηκε (18-14) έγινε το 1-0.
Στο β’ σετ είχαμε μεγάλη μάχη πόντο με πόντο με το Ιράν να φτάνει στο 22-24, αλλά το σκορ έγινε 24-24 με άσο του Γιοσίφοφ, 25-24 με λάθος των Αργεντινών και στο 27-26 ο Πέντσεφ με νέο άσο (έχοντας μπει από τον πάγκο) έκανε το 28-26!
Το γήπεδο στη Σόφια (που δεν ήταν κατάμεστο) είχε πάρει φωτιά και στο 21-20 του γ’ σετ και πάλι ο Σκρίμογ με τα σερβίς του έφερε το σκορ στο 24-20. Οι Βούλγαροι σηκώθηκαν να πανηγυρίσουν, όμως σε δυο λεπτά κάθισαν κάτω καθώς το σκορ έγινε 24-24 με λάθη και μπλοκ του Σεγιέντ στον Μπρατόεφ. Ο τελευταίος όμως από μοιραίος έγινε ωραίος καθώς με επίθεση έκανε το 25-24 και με κόντρα μπάλα διαμόρφωσε το τελικό 26-24.
Τα σετ: 25-19, 28-26, 26-24
Βουλγαρία (Κονσταντίνοφ): Μπρατόεφ 17, Ουτσίκοφ 7, Σκρίμοφ 18, Γκότσεφ 3, Νικόλοφ 9, Σεγκάνοφ 1, Σαλπάροφ-λ / Γιοσίφοφ 4, Γκραντινάροφ 1, Πέντσεφ Ν. 1, Τοντόροφ.
Ιράν (Κολάκοβιτς): Εμπαντινπούρ 12, Μαρούφ 1, Μαναβί, Σεγιέντ 12, Γκαφούρ 12, Σαφιέι 5, Μαραντί- / Χαζταπούρ –λ, Γκαεμί, Καζεμί, Σαρίφι 12, Βαντί.