Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Οι ΗΠΑ πήραν εύκολα τους… γείτονες

Με εξαίρεση το γ’ σετ οι ΗΠΑ δεν συνάντησαν καμία δυσκολία από τους Καναδούς που βρίσκονται σε ελεύθερη πρώτη και πλέον εκτός συνέχειας.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για τους Αμερικανούς (που είναι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στην επόμενη φάση) και 3η συνεχόμενη ήττα για τους Καναδούς που σε όλα τα μεγάλα παιχνίδια τους (Βραζιλία, Γαλλία) αποδείχθηκαν λίγοι…
Κι ενώ στο πρώτο σετ ξεκίνησαν καλά προηγούμενοι 6-7, το σκορ ξέφυγε στο 15-10 για το 1-0 ενώ το β’ σετ ξεκίνησε με το σκορ στο 6-0 και τελείωσε 25-14.
Ένα πρόσκαιρο ενδιαφέρον δόθηκε όταν ο Καναδάς μείωσε σε 2-1, πριν όμως οι παίκτες του Αντιγκά πιστέψουν ότι μπορούν, οι Αμερικάνοι καθοδηγούμενοι από τον εξαιρετικό Άντερσον (20/24 επιθέσεις) προηγήθηκαν 7-2 κι ο αγώνας έγινε ιστορία.
Τα σετ: 25-17, 25-14, 21-25, 25-17
ΗΠΑ (Σπίροου) Άντερσον 22, Ράσελ 17, Σάντερ 13, Χολτ 14, ΜακΝτόνελ 3, Κρίστενσον 3, Σότζι Ε. –λ / Σμιθ.
Καναδάς (Αντινγκά): Χόγκ 12, Βέρνον-Ίβανς 5, Βανντόρν 3, Βίγκραας 4, Περίν 17, Μπλανκενάου 2, Μάρσαλ-λ / Βαν Μπέρκελ, Μάαρ, Σκλάτερ, Σβάρτς.