Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Το ντέρμπι στις ΗΠΑ με ανατροπή

Η Σερβία προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, αλλά οι ΗΠΑ πήραν μια τεράστια νίκη στη μάχη του Γ’ ομίλου.

Με τα δύο πρώτα σετ να είναι σα να μην παίχθηκαν ποτέ, αφού στο πρώτο (όπου στην ανάπαυλα οι Ιταλοί έβαλαν συρτάκι και οι κερκίδες πήραν φωτιά) η Σερβία και στο β’ οι ΗΠΑ κυριάρχησαν πλήρως, το ντέρμπι άναψε από το γ’ σετ και μετά…
Στο γ’ σετ οι «όρλοβι» κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα και πάλι (18-13), όμως οι Αμερικάνοι έφτασαν στον πόντο (20-19) και σπατάλησαν δύο φορές κόντρα ισοφάρισης, αλλά στο δ’ σετ ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με τα σερβίς του Σάντερ πήραν αυτή διαφορά φτάνοντας στο 18-11. Η είσοδος των Κόστιτς, Λιούμπουριτς έμοιαζε κίνηση να αποφορτιστούν Γιόβοβιτς, Ατανασίεβιτς, όμως οι Σέρβοι μείωσαν σε 19-17 και στο 20-18 μπερδεύτηκαν οι Λίσινατς για να καταρρεύσουν και στο τάι μπρέικ οι ΗΠΑ ξεκίνησαν και πάλι με ένα 4-0 χάρις στα σερβίς του Σάντερ. Οι Σέρβοι μείωσαν γρήγορα σε 4-3 ωστόσο ο Γιόβοβιτς (είχαμε πει ότι δεν έχει καλό πασαδόρο η Σερβία) ακόμη και στην καλή υποδοχή δεν είχε σωστές επιλογές κι έτσι το σκορ έγινε 7-4, 9-5 χωρίς ποτέ οι Αμερικάνοι να απειληθούν ξανά.
Τα σετ: 15-25, 25-14, 21-25, 25-20, 15-10
ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 19, Ράσελ 19, Σάντερ 16, Χολτ 10, Άβεριλ 4, Κρίστενσον 3, Σότζι Ε. –λ / Σότζι Κ.
Σερβία (Γκρίμπιτς): Κοβάσεβτς 19, Ατανασίεβιτς 14, Ίβοβιτς 12, Λίσινατς 9, Ποντράσιανιν 6, Γιόβοβιτς 1, Ρόσιτς –λ / Κρισμάνοβιτς 1, Λιούμπουριτς 1, Κάτιτς, Κόστιτς.