Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Ξέσπασμα των «Οράνιε»

Η Ολλανδία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά επικρατώντας με 3-1 της Κίνας για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι «Οράνιε» κυριάρχησαν πλήρως πάνω στο φιλέ έχοντας 16 κερδισμένους πόντους από μπλοκ, εκ των οποίων οι 8 ήρθαν στο εκπληκτικό β’ σετ όταν το σκορ από 11-10 έγινε 18-10. Η Ολλανδία έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς με 3-0 αφού προηγήθηκε με 18-16, αλλά έκανε μαζεμένα λάθη (κυρίως ο Αζίζ) για να κλείσει το σετ στο 23-25. Το ενδιαφέρον όμως κράτησε λίγο καθώς η διαφορά στο δ’ σετ ξέφυγε από νωρίς (17-9) κι έτσι οι Ολλανδοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο.
Τα σετ: 21-25, 13-25, 25-23, 13-25
Κίνα (Λοσάνο): Γιάνγκ 20, Τσεν 7, Γι 6, Λιου 6, Ράο 3, Μάο 2, Τόνγκ-λ / Μιάο 4, Ζάνγκ 1, Ντου 1, Γιου, Τανγκ.
Ολλανδία (Βερμιούλεν): Αζίζ 22, Τερ Χορστ 19, Ντίφενμπαχ 15, Βαν Χάρλεμ 3, Γιόρνα 8, Κόελβαϊν 9, Σπάριντανς-λ / Κεέμνικ, Βαν Γκάρντερεν 1, Ραούβερντινκ, Σμιτ 1.