Παγκόσμιο ρεκόρ από την Κεϊτάνι στο Λονδίνο!

Πριν από τον αγώνα η 35χρονη Μέρι Κεϊτάνι έλεγε ότι θα κυνηγήσει το παγκόσμιο ρεκόρ. Η σπουδαία Κενυάτισα δρομέας ήταν η νικήτρια στο μαραθώνιο του Λονδίνο με το φοβερό 2:17:01 κάνοντας παγκόσμιο ρεκόρ!

Στον αγώνα μόνο γυναικών (οι διοργανωτές έδωσαν εκκίνηση στους άνδρες ξεχωριστά) η Κεϊτάνι κατάφερε να πάρει το ρεκόρ από την Πόλα Ράντκλιφ σε αγώνα δίχως άνδρες, καθώς η Βρετανίδα είχε 2:17:42. Η Κενυάτισα έκανε και παγκόσμιο ρεκόρ στα 30χλμ. καθώς έκανε πέρασμα σε 1:36:05 καταρρίπτοντας το 1:36:36 της Πόλα Ράντκλιφ που το είχε κάνει στο παγκόσμιο ρεκόρ του 2003.
40χλμ. – 2:09:38 – 16:59
Τα περάσματα στα δύο μισά ήταν 66:54 και 70:05. Αν έτρεχε με ανταγωνισμό στο δεύτερο μισό, μπορείτε να φανταστείτε τί θα έκανε..
Να σημειωθεί ότι η Μέρι Κεϊτάνι είχε μείνει εκτός Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς οι Κενυάτες εκλέκτορες θεώρησαν ότι δεν ήταν στην πρώτη τριάδα της χώρας…
Μεγάλη επίδοση σημείωσε και η Τιρουνές Ντιμπάμπα η οποία αν και είχε προβλήματα 5χλμ. πριν από τον τερματισμό ολοκλήρωσε σε 2:17:56 που είναι νέρο ρεκόρ Αιθιοπίας. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Αφεσελέχ Μέργκια με 2:23:08.