ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Παγκόσμιο τραπ/σκιτ: Δόθηκαν οι 8 νέες Ολυμπιακές προκρίσεις στο σκιτ

Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε ο τελικός του σκιτ των ανδρών και μαζί με τον τελικό των γυναικών που έγινε νωρίτερα, 8 νέοι σκοπευτές βραβεύθηκαν εκτός από τα μετάλλια και με τις Ολυμπιακές προκρίσεις.

Η Ιταλίδα, Ντιάνα Μπακόσι, δεν ήταν τυχαία ένα από τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και το απέδειξε στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Όσιγιεκ. Η 39χρονη αργυρή Ολυμπιονίκης του Τόκιο και κάτοχος του τίτλου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον σημερινό αγώνα και η νίκη της ήρθε με σκορ 37. Mαζί με το χρυσό μετάλλιο η Μπακόσι πανηγύρισε και την πρόκρισή της για την τρίτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Άμπερ Χιλ (Βρετανία), με σκορ 31, η οποία είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση για το Παρίσι από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ η Αμερικανίδα, Σαμάνθα Σάιμοντον, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο μαζί με την Ολυμπιακή πρόκριση. Τα άλλα δυο εισιτήρια για το Παρίσι 2024 πήγαν στις Βανέσα Χόκοβα (Σλοβακία) και Ιρίνα Μαλοβίτσκο (Ουκρανία), με την πρώτη να είναι 4η στον τελικό και η δεύτερη να συγκεντρώνει το μεγαλύτερο σκορ από τις υπόλοιπες αθλήτριες στον αγώνα κατάταξης.

Στον τελικό των ανδρών, ο Αζμί Μεχελμπά (Αίγυπτος), δεν είχε ούτε μια άστοχη βολή, αφού πέτυχε το 40/40 και δικαίως στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής και κέρδισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς της γαλλικής πρωτεύουσας. Το μέγεθος της νίκης του ενισχύεται από το γεγονός ότι άφησε δεύτερο τον τρεις φορές χρυσό Ολυμπιονίκη, Βίνσεντ Χάνκοκ (ΗΠΑ), ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα του με σκορ 35. Ο Καταριανός, Ρασίντ Αλατμπά, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 28, ενώ παρά την εντυπωσιακή του πορεία μέχρι τους 4, ο Στέφαν Νίλσον (Σουηδία) δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ένα από τα μετάλλια, αλλά η προσπάθειά του ανταμείφθηκε με την Ολυμπιακή πρόκριση.