ΠΑΛΗ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΠΙΛΙΔΗΣ!

Απίθανος Γιωρίκας Πιλίδης κατάφερε την ανατροπή δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του τελικού για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο Κ23.

Ο Πιλίδης άφησε πίσω του τραυματισμό και κακή εμφάνιση στους Ολυμπιακούς του Τόκιο και σήμερα, στον τελικό των 65 κιλών ελευθέρας πάλης κόντρα στον Ιμπραγκίμ Αμπντουρακμάνοφ ήταν συγκλονιστικός. Πήρε τους δύο πρώτους πόντους περνώντας πίσω από τον Ρώσο που όμως απάντησε με λαβή στο πόδι για να ισοφαρίσει και να αποκτά το πλεονέκτημα αφού πήρε τελευταίος πόντο. Έκανε το 3-2 βγάζοντας εκτός ταπί τον Έλληνα πρωταθλητή και φάνηκε να αγκαλιάζει το χρυσό μετάλλιο..
Ωστόσο, στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα ο Πιλίδης ήταν σαρωτικός. Με φουλ επίθεση, υποχρέωσε τον Ρώσο σε λάθος και πήρε τον πόντο της ισοφάρισης (3-3) και μαζί το πλεονέκτημα. Η ρωσική πλευρά έκανε ένσταση, την έχασε και ο Πιλίδης πήρε ακόμη έναν πόντο για να λήξει ο τελικός στο 4-3 και τον Έλληνα παλαιστή να είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία των νέων.