Πάλεψε με τα θηρία ο Τζωρτζάκης

Ο 26χρονος πρωταθλητής Ελλάδας δε μπόρεσε να τερματίσει τη διαδρομή των 261,4χλμ. του παγκόσμιου πρωταθλήματος στην οποία νικητής αναδείχθηκε ο Πίτερ Σάγκαν.

του Στέφανου Σουλιώτη

Με τη συμμετοχή του Πολυχρόνη Τζωρτζάκη στην αντοχή ολοκληρώθηκε την Κυριακή το παγκόσμιο πρωτάθλημα δρόμου στο Ρίτσμοντ των ΗΠΑ. Ο 26χρονος αθλητής είχε εξαρχής δύσκολο έργο. Το μεγάλο μήκος της διαδρομής ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία για τον Τζωρτζάκη καθώς οι αγώνες που είχε πάρει μέρος μέχρι και χθες δεν ξεπερνούσαν τα 200χλμ. Σταδιακά η κούρσα άρχισε να αποκτά γρήγορο ρυθμό, ενώ εξαντλητικοί ήταν οι 16 γύροι στο κέντρο του Ρίτσμοντ που περιλάμβαναν τρεις αναβάσεις, οι δύο εξ αυτών με κομμάτια πλακόστρωτου. Από τους 192 ποδηλάτες τερμάτισαν οι 110. Ο Τζωρτζάκης θα επιστρέψει στη Γαλλία με πολύτιμες εμπειρίες και την 55η θέση που κατέκτησε στην ατομική χρονομέτρηση.

Εκπληκτικός Σάγκαν
Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Πίτερ Σάγκαν και εξιλεώθηκε για τις δεύτερες θέσεις που κατακτούσε σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Ο Σλοβάκος χρειάστηκε παραπάνω από έξι ώρες για να ολοκληρώσει τη διαδρομή και να φορέσει για πρώτη φορά στην καριέρα του ως ποδηλάτης δρόμου τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας. Ο 26χρονος δε βιάστηκε να κάνει την κίνησή του στον αγώνα. Ήταν αρκετά υπομονετικός και περίμενε μέχρι τον τελευταίο γύρο για να επιτεθεί για πρώτη και μοναδική φορά. Ο Σάγκαν πάτησε γκάζι στη δεύτερη ανάβαση με τα πλακόστρωτα, αφήνοντας πίσω το πελοτόν που προσπαθούσε απεγνωσμένα να τον φτάσει. Στην κατηφόρα κέρδισε επιπλέον δευτερόλεπτα και αύξησε τη διαφορά στην τελευταία ανηφόρα που οδηγούσε στη γραμμή του τερματισμού. Ο Σλοβάκος άφησε τρία δευτερόλεπτα πίσω του τον Αυστραλό Μάικλ Μάθιους και τον Λιθουανό Ραμούνας Ναβαρντάουσκας. «Γνώριζα πως αν με έπιανε το γκρουπ θα ήμουν πολύ κουρασμένος για να κάνω το σπριντ. Ήταν η σωστή επίθεση. Διάβασα πολλά σχόλια πως δεν είμαι καλός σε τέτοιου είδους αγώνες αλλά ορίστε, τώρα έχω τη φανέλα του πρωταθλητή και θα την φοράω για έναν ολόκληρο χρόνο», είπε ο Σάγκαν.
Το ξεκόλλημα που είχε σχηματιστεί από νωρίς δε μπόρεσε να πάρει σημαντική διαφορά από το πελοτόν κυρίως επειδή η Ολλανδία και η Πολωνία ήταν δραστήριες. Στους πέντε γύρους πριν το φινάλε όλοι οι αθλητές ήταν μαζί. Τότε έκανε την επίθεσή του ο Αμερικανός Τέιλορ Φίνι, ο Καναδός Ζουλόμ Μπουαβάν και ο Λευκορώσος Κανσταντίν Σιούτσου. Την ίδια στιγμή ήταν η σειρά του Βελγίου να δώσει ρυθμό στο πελοτόν για να πιάσει τους πρωτοπόρους αλλά ένα ντόμινο πτώσεων κοντά στη ζώνη τροφοδοσίας έσπασε το πολυπληθές γκρουπ. Αργότερα ακολούθησαν επιθέσεις στην τρίτη ανηφόρα από ορισμένους ποδηλάτες μεταξύ των οποίων οι Μποκ Μόλεμα, Μίχαλ Κιατκόφσκι, Ντάνι Μορένο και Ελία Βιβιάνι. Τελικά σύντομα όλοι οι ποδηλάτες ήταν ξανά μαζί και μέχρι τον τελευταίο γύρο το αποτέλεσμα ήταν αμφίρροπο.
Ο Σάγκαν ανέλαβε πρωτοβουλία, επιτέθηκε στην ανάβαση της 23οδού και χρησιμοποιώντας την ικανότητά του στις κατηφόρες, μπόρεσε και ξεμάκρυνε. Στη συνέχεια σηκώθηκε από τη σέλα και έδωσε όλες του τις δυνάμεις στο τρίτο και τελευταίο ανηφορικό κομμάτι για να περάσει μόνο πρώτος τη γραμμή του τερματισμού. Ο Σάγκαν θα φοράει τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας μέχρι το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2016 που θα πραγματοποιηθεί στο Κατάρ. Είναι η δεύτερη φορά στην καριέρα του που του απονέμεται η συγκεκριμένη φανέλα. Σε ηλικία 18 ετών ο Σλοβάκος είχε αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων στην ορεινή ποδηλασία.