ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Μαζεύει βαθμούς ο Ταμουρίδης

Την πέμπτη θέση στον αγώνα χρονομέτρησης Duo Normand κατέλαβε ο Έλληνας πρωταθλητής, συγκεντρώνοντας 10 επιπλέον βαθμούς στο δρόμο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Σοφή αποδείχθηκε η απόφαση του Γιάννη Ταμουρίδη να «θυσιάσει» το παγκόσμιο πρωτάθλημα για να επικεντρωθεί στη διαδικασία πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο 35χρονος πολύπειρος ποδηλάτης και ο συναθλητής του Μαξ Αβέριν συμμετείχαν την Κυριακή στον αγώνα χρονομέτρησης ζευγαριών Duo Normand, κατηγορίας UCI 1.1, και τερμάτισαν τη διαδρομή των 54,3χλμ. στην πέμπτη θέση. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έδωσε στον Έλληνα πρωταθλητή 10 επιπλέον βαθμούς ενόψει Ρίο. Ήταν η παρθενική παρουσία των δύο αθλητών της Synergy Baku Cycling Project στη γαλλική διοργάνωση. Στο Duo Normand ο Ταμουρίδης φόρεσε για πρώτη φορά φέτος τη φανέλα με τα γαλανόλευκα χρώματα καθώς το καλοκαίρι κατέκτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα ατομικής χρονομέτρησης.
Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Θεσσαλονικιού πρωταθλητή δε σταματούν εδώ. Επόμενη στάση είναι το Καζακστάν όπου την Κυριακή 4 Οκτωβρίου θα συμμετάσχει στον Γύρο του Αλμάτι, κατηγορίας UCI 1.1.