ΠΡΑΓΑ 2015

Παλικάρι ο Δουβαλίδης!

Επιτυχημένη η παρουσία του Κώστα Δουβαλίδη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Πράγας, ο οποίος στον τελικό των 60μ. κατέλαβε την 6η θέση.

Πράγα, αποστολή Τόλης Λελεκίδης
φωτογραφίες Άγγελος Ζυμάρας

Ήταν φαβορί και οι Γάλλοι το επιβεβαίωσαν με τον καλύτερο τρόπο σαρώνοντας στα 60μ. εμπόδια. Με… μπροστάρη τον Πασκάλ Μαρτινό Λαγκάρντ οι «τρικολόρ» πήραν και τα τρία μετάλλια, χρυσό ο Μαρτινό Λαγκάρντ με 7.49, ασημένιο ο Μπασκού με 7.50 και χάλκινο ο Μπελοσιάν με 7.52. Μάλιστα, έγραψαν ιστορία, αφού δεν υπήρξε ποτέ να ανεβαίνουν στο βάθρο των νικητών τρεις από την ίδια χώρα στα 60μ. εμπόδια.
«Τον περίμενα τον Μαρτινό Λαγκάρντ γιατί έχει την υποδομή και παρουσιάζεται καλύτερος και τον Μπασκού, αλλά για μένα δεν περίμενα να πάρει και το τρίτο μετάλλιο ο Μπελοσιάν», είπε ο Κώστας Δουβαλίδης, σχολιάζοντας τον τελικό, όπου πήρε την 6η θέση με 7.64. Ν’ αναφέρουμε ότι ο Ντμίτρι Μπασκού με 7.52 πέτυχε ατομικό ρεκόρ, ενώ οι Γάλλοι παίρνουν χρυσό μετά το 2009, όταν είχε κερδίσει ο Λατζί Ντουκουρέ.