ΠΡΑΓΑ 2015

Χρυσή η Ταλάι στα 60μ. εμπόδια

Η Λευκορωσίδα Αλίνα Ταλάι, με εθνικό ρεκόρ, ήταν η θριαμβεύτρια στον τελικό των 60μ. εμποδίων των γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Πράγας.

Πράγα, αποστολή Τόλης Λελεκίδης

Είχε έρθει με την καλύτερη φετινή επίδοση στην Ευρώπη η Αλίνα Τάλαϊ και φορμαρισμένη και φεύγει από την Πράγα με το χρυσό μετάλλιο. Η Λευκορωσίδα επιβεβαίωσε την κατάστασή της στον τελικό και τερμάτισε πρώτη σε 7.85 πετυχαίνοντας εθνικό και ατομικό ρεκόρ. Πάντως, κατάφερε να ανεβεί και στο ψηλότερο σκαλί, αφού πριν από δύο χρόνια στο Γκέτεμποργκ είχε πάρει το ασημένιο μετάλλιο. Στο βάθρο την ακολούθησαν δύο Βρετανίδες, η Λούσι Χάτον, που ήταν η έκπληξη και σε κάθε κούρσα έκανε ατομικό ρεκόρ, όπως και στον τελικό με 7.90. Το χάλκινο πήρε η Σερίτα Σόλομον με 7.93, επίσης, πέτυχε ατομικό ρεκόρ. Ν’ αναφέρουμε ότι η 6η Φινλανδή Νοραλότα Νεζίρι με 7.97, σημείωσε εθνικό ρεκόρ.