Πανελλήνιο κλειστού 2021: Review 2ης μέρας

Το Ολυμπιακό όριο που πέτυχε η Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ ήταν το highlight της δεύτερης και τελευταίας ημέρας του 35ου πανελληνίου πρωταθλήματος κλειστού στίβου.

Στο άδειο ΣΕΦ, η Ελένη Πόλακ πέτυχε τον πρώτο στόχο της χρονιάς και το όνειρό της να βρεθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα πραγματοποιηθεί. Αυτή, ήταν και η καλύτερη στιγμή της ημέρας. Στον ίδιο αγώνα, η κορυφαία Ελληνίδα επικοντίστρια, Κατερίνα Στεφανίδη, έγινε μόλις η δεύτερη Ολυμπιονίκης που συμμετέχει σε πανελλήνιο κλειστού και έχασε για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια εντός συνόρων, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως δεν έκανε αξιόλογη εμφάνιση σε έναν αγώνα που αποφάσισε να παραβρεθεί τελευταία στιγμή. Το ύψος των ανδρών δεν είχε αρκετούς αθλητές για να μοιραστούν τα… μετάλλια ενώ στο μήκος ένα άλμα ήταν αρκετό για τον Τεντόγλου για να του δώσει τη νίκη. Παράλληλα, έξι όρια για μεγάλε διοργανώσεις επιτεύχθηκαν κατά τη διάρκεια των σημερινών αγώνων ενώ, αξίζει να αναφέρουμε πως ο Κοτίτσας έφτασε μία ανάσα μακριά από το όριο.

Ύψος ανδρών

Ο γεννημένος το 2005 Αντρέα Μίτα εξασφάλισε το χρυσό αφού ήταν ο πρώτος με άλμα στο 1.98μ. Στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες στο 2.03μ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Δόση με 1.93μ ενώ δεν υπήρξε αθλητής στην τρίτη θέση. Εκτός συναγωνισμού πέρασε στη συνέχεια το 2.20μ ο Βασίλης Κωνσταντίνου της Κύπρου.

Μήκος γυναικών

Με 6.23μ η πρωταθλήτρια του τριπλούν Βούλα Παπαχρήστου πήρε το χρυσό, νικώντας τη νεαρή συναθλήτριά της Σπυριδούλα Καρύδη η οποία έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 6.13μ. Το χάλκινο με 5.90μ πήρε η Ναταλία Μπέση με την 6η της προσπάθεια, τη μοναδική έγκυρη.

Σφαιροβολία γυναικών

H Σοφία Καΐσίδου υπερασπίστηκε τον τίτλο της με βολή στα 14.72μ. Το αργυρό μετάλλιο με 14.55μ πήρε η Μαρία Μαγκούλια, η οποία για 5 εκατοστά έπιασε και το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Μπέργκεν της Νορβηγίας (όριο 14.50μ). Τρίτη με 13.48μ η νεάνιδα Μαρία Ανδρεάδη.

200μ ανδρών

Με τον κάτοχο του τίτλου να απουσιάζει, ο Βασίλης Μυριανθόπουλος έκανε αρκετά καλή κούρσα και με 21.69 κατάφερε να επικρατήσει. Δεύτερος ήταν ο Νίκος εμπέογλου με 21.89 ενώ ο Σπύρος Δουκατέλης συμπλήρωσε την πρώτη τριάδα με 22.03.

200μ γυναικών

Ο τίτλος στο αγώνισμα άλλαξε χέρια αφού η Κορίνα Πολίτη (νικήτρια 2020) τερμάτισε δεύτερη με 24.25, πίσω από την Ειρήνη Βασιλείου που ήταν πρώτη με χρόνο 23.53. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ανδριάνα Φέρρα με 24.31.

Επί κοντώ γυναικών

Η Ελένη Πόλακ πέρασε με την πρώτη τα 4.71μ και έκλεισε θέση για Ολυμπιακούς (όριο 4.70μ). Παράλληλα έκανε και ρεκόρ διοργάνωσης, αφού το προηγούμενο ήταν 4.61μ (δικό της και της Κυριακοπούλου). Η Κατερίνα Στεφανίδη γνώρισε την πρώτη της εγχώρια ήττα μετά από 10 χρόνια καθώς με 4.61μ πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Το χάλκινο πήγε στη νεάνιδα Αναστασία Ρέτσα με 4.05μ.

3000μ ανδρών

Ο Ανδρέας Δημητράκης έκανε τη επίθεσή του στην τελευταία στροφή, πέρασε το Μάριο Αναγνώστου και τερμάτισε πρώτος με νέο ατομκό ρεκόρ 8:03.99 (είχε 8:09.21). Ακολούθησε λίγα μέτρα πιο πίσω ο Αναγνώστου με 8:05.73 και νέο ατομικό ρεκόρ ενώ τρίτος τερμάτισε ο έφηβος Παναγιώτης Πετρουλάκης που κατάφερε να πιάσει το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 στο Ταλίν, με επίδοση 8:22.14 (όριο 8:23.00).

3000μ γυναικών

Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ, Αναστασία Μαρινάκου, σημείωσε 9:26.12 στα 3000μ και ήταν η πιο γρήγορη από όλες. Ακολούθησε η μαραθωνοδρόμος Γκλόρια Πριβιλέτζιο στη δεύτερη θέση με 9:29.92 και η νεάνιδα Ιωάννα Πασπαλιάρη στην τρίτη. Η Πασπαλιάρη έκανε επίδοση 9:47.97 και έπιασε το όριο για το ευρωπαϊκό Κ20 του Τάλιν (9:48.20).

Μήκος ανδρών

Ένα άλμα χρειάστηκε ο Μίλτος Τεντόγλου για να διατηρήσει τον τίτλο του πανελληνιονίκη αφού ήταν πρώτος από την πρώτη του κιόλας προσπάθεια, που μετρήθηκε στα 8.00μ. Ο πρωταθλητής Ευρώπης συνέχισε με τρία άκυρα ενώ έπειτα αποχώρησε από τον αγώνα. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης με 7.62μ, επίδοση που του έκλεισε και θέση για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 (όριο 7.60μ) ενώ το χάλκινο μετάλλιο, με νέο ατομικό ρεκόρ, πήρε ο Άλεξ Περιστέρης με 7.45μ.

800μ ανδρών

O Χρήστος Κοτίτσας νίκησε τα 800μ με 1:49.69 και το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Τόρουν είναι 1:49.00. Ελπίζει σε άλλη μία αγωνιστική ευκαιρία στο βαλκανικό. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε Εράλντο Κεραμάς με 1:52.50 ενώ το χάλκινο πήγε στον Πέτρο Παπαϊωάννου με 1:54.96.

800μ γυναικών

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου έκοψε το νήμα σε 2:06.56 και πήρε ακόμη μία πανελλήνια νίκη ενώ η Βασιλική Τσέτσεκα (2:11.68) έκλεψε το ασημένιο από τη Νικολέτα Κυνατίδου (2:15.30).

60μ με εμπόδια ανδρών

Με 7.67, στην πρώτη κούρσα του για φέτος, ο Κώστας Δουβαλίδης πήρε ακόμη έναν πανελλήνιο τίτλο. Παράλληλα, επιβεβαίωσε το όριο (7.88) για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στο Τορούν. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Γιάννη Καμαρίνο με 8.24 ενώ το χάλκινο στον Παύλο Μποίτσιο που τερμάτισε σε 8.32.

60μ με εμπόδια γυναικών

Ακόμη μία πανελλήνια νίκη προσέθεσε στο δυναμικό της η Ελισάβετ Πεσιρίδου, αφού τερμάτισε πρώτη σε 8.35 και πήρε το χρυσό. Την ακολούθησαν Κέλλυ Σαμάνη με 8.60 και Σοφία Ιωσηφίδου με 8.69.

Πένταθλο

Με 3673 βαθμούς η Μαρία Ζαχαρούδη κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο, αφήνοντας δεύτερη την Πασχαλίνα Παπαδοπούλου που συγκέντρωσε 3668 βαθμούς. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελεονώρα Τσόγκα με 2975 βαθμούς.

Έπταθλο

Ο πανελλήνιος τίτλος στο έπταθλο έμεινε στην οικογένεια Ανδρέογλου αφού ο Άγγελος Ανδρέογλου (5366 βαθμοί) κατάφερε να κλέψει το χρυσό από τον Άρη Περιστέρη (5317 βαθμοί) και να πάρει τον τίτλο από τον αδερφό του, Αντώνη που κατέκτησε τελικά το χάλκινο (5126 βαθμοί).