Πάντα μπροστά η ομάδα του Ταμουρίδη

Η Synergy Baku εξακολουθεί να προηγείται στη γενική κατάταξη των ομάδων και των αθλητών του Γύρου της Κροατίας μετά το πέμπτο ετάπ της χρονομέτρησης.

του Στέφανου Σουλιώτη

Την τέταρτη θέση στην ομαδική χρονομέτρηση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο κατέλαβε η Synergy Baku. Η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν με τον Γιάννη Ταμουρίδη στη σύνθεσή της τερμάτισε 31 δευτερόλεπτα πίσω από τη νικήτρια Tinkoff, βάζοντας από κάτω μεγαθήρια όπως την Trek ή την Astana. Το ετάπ είχε μήκος 40,3χλμ. με εκκίνηση το Πόρετς και τερματισμό το Ούμαγκ. Λόγω βροχής πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, οι δρόμοι γλιστρούσαν εξαιρετικά με συνέπεια να σημειωθούν κάποιες πτώσεις στα τελευταία χιλιόμετρα. Η απόδοση της Synergy Baku στην ομαδική χρονομέτρηση διατήρησε τον αθλητή της, Μάτιχα Κβάσινα, στην πρώτη θέση της γενικής μία ημέρα πριν το τελευταίο ετάπ του Γύρου. Όσον αφορά στον Ταμουρίδη, ο 35χρονος πρωταθλητής τα έχει πάει εξαιρετικά μέχρι στιγμής αφού τερμάτισε στις θέσεις 9, 11 και 8 την πρώτη, δεύτερη και τρίτη ημέρα αντίστοιχα. Στο ορεινό ετάπ της Παρασκευής τερμάτισε 55ος. Ο Ταμουρίδης θα ξεκινήσει την Κυριακή από την 45η θέση της γενικής κατάταξης. Το έκτο ετάπ που θα γίνει την Κυριακή έχει μήκος 177,5χλμ. με αφετηρία το Σβέτι Μάρτιν και φινάλε το Ζάγκρεμπ.