BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022 – 14η μέρα: Εκπληκτικό τέταρτο χρυσό μετάλλιο για τον Μπόε

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Πεκίνου δεν θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα για τον Νορβηγό Γιοχάννες Θίνγκνες Μπόε, ο οποίος θα γυρίσει στην πατρίδα του με πέντε μετάλλια στις αποσκευές του, τα τέσσερα εκ των οποίων είναι χρυσά!

Δίαθλο, μαζική εκκίνηση γυναικών

Η Ζυστίν Μπραϊζάζ-Μπουσέ χάρισε το χρυσό μετάλλιο στην Γαλλία στην μαζική εκκίνηση, με τις Νορβηγίδες Τίριλ Έκχοφφ και Μάρτι Όλσμπου Ρόισελαντ να κατακτούν το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

Αποτελέσματα:

1. Ζυστίν Μπραϊζάζ-Μπουσέ (Γαλλία) – 40:18.0
  2. Τίριλ Έκχοφφ (Νορβηγία) – 40:33.3
  3. Μάρτι Όλσμπου Ρόισελαντ (Νορβηγία) – 40:52.9

Δίαθλο, μαζική εκκίνηση ανδρών

Ο Γιοχάννες Θίνγκνες Μπόε συνεχίζει να εκπλήσσει και να εντυπωσιάζει τους πάντες, καθώς με τη νίκη του στην μαζική εκκίνηση έφτασε τα τέσσερα χρυσά και το ένα χάλκινο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

1. Γιοχάννες Θίνγκνες Μπόε (Νορβηγία) – 38:14.4
  2. Μάρτιν Πονσιλουόμα (Σουηδία) – 38:54.7
  3. Βετλ Σόσταντ Κρίστιανσεν (Νορβηγία) – 39:26.9

Κέρλινγκ, μικρός τελικός ανδρών

Η ομάδα του Καναδά άφησε εκτός βάθρου τις ΗΠΑ που τέσσερα χρόνια νωρίτερα στην Πιόντσανγκ οι αθλητές τις είχαν κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμορφώθηκε 8-5 υπέρ του Καναδά.

Ελεύθερη χιονοδρομία, χάλφπαϊπ γυναικών

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της καριέρας της κέρδισε η Κινέζα Αϊλίν Γκου μετά τη επικράτησή της στο μπιγκ ερ και το ασημένιο μετάλλιο στο σλόπσταϊλ. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Κάσι Σαρπ και στην τρίτη η Ρέιτσελ Κάρκερ.

1. Αϊλίν Γκου (Κίνα) – 95.25 βαθμοί
  2. Κάσι Σαρπ (Καναδάς) – 90.75 βαθμοί
  3. Ρέιτσελ Κάρκερ (Καναδάς) – 87.75 βαθμοί

Ελεύθερη χιονοδρομία, σκι κρος ανδρών

Το 1-2 πέτυχαν οι Ελβετοί Ράιαν Ρέγκεζ και Άλεξ Φίβα, με τον Ρέγκεζ όμως να είναι ο καλύτερος και να ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους αθλητές. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Σεργκέι Ρίντζικ.

1. Ράιαν Ρέγκεζ (Ελβετία) – 1000.00 βαθμοί
  2. Άλεξ Φίβα (Ελβετία) – 800.00 βαθμοί
  3. Σεργκέι Ρίντζικ (Ρωσία) – 600.00 βαθμοί

Παγοδρομία, 1.000μ ανδρών

Η σπουδαία ολλανδική σχολή ανέδειξε ακόμα έναν χρυσό Ολυμπιονίκη στο Πεκίνο και αυτή την φορά ακούει στο όνομα Τόμας Κρολ, ο οποίος με επίδοση 1:07.92 ήταν ο μεγάλος νικητής στα 1.000μ