BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022 – 13η μέρα: Μια μέρα γεμάτη εκπλήξεις

Η σημερινή μέρα ήταν γεμάτη εκπλήξεις αλλά και ιστορικές μάχες, με την Καμίλα Βαλίεβα και την Μικαέλα Σίφριν να μην κατακτούν μετάλλιο και τον Καναδά να κάνει το 4-2 έναντι των ΗΠΑ στην ιστορία του χόκεϊ.

Αλπική χιονοδρομία, σύνθετο γυναικών

Μεγάλη νικήτρια του σύνθετου αναδείχθηκε η Μισέλ Γκίζιν, η οποία με 2:25.67 επικράτησε έναντι των υπολοίπων αθλητών. Μεγάλη έκπληξη προκάλεσε ο αποκλεισμός της δις χρυσής Ολυμπιονίκης Μικαέλα Σίφριν.

Αποτελέσματα:

1. Μισέλ Γκίζιν (Ελβετία) – 2:25.67
  2. Ουέντι Χόλντενερ (Ελβετία) – 2:26.72
  3. Φεντερίκα Μπρινιόνε (Ιταλία) – 2:27.52

Καλλιτεχνικό πατινάζ, ελεύθερο πρόγραμμα γυναικών

Την μεγαλύτερη έκπληξη των Αγώνων προκάλεσε η εμφάνιση της Καμίλα Βαλίεβα, η οποία μετά από δυο πτώσεις έμεινε στην τέταρτη θέση. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η συμπατριώτισσα της Άννα Σχερμπάκοβα.

1. Άννα Σχερμπάκοβα (Ρωσία) – 255.95 βαθμοί
  2. Αλεξάντρα Τρούσοβα (Ρωσία) – 251.73 βαθμοί
  3. Καόρι Σακαμότο (Ιαπωνία) – 233.13 βαθμοί

Ελεύθερη χιονοδρομία, σκι κρος γυναικών

Η Σουηδέζα Σάντρα Νέσλουντ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Καναδέζα Μαριέλ Τόμσον το ασημένιο και η Γερμανίδα Ντανιέλα Μάιερ το χάλκινο.

1. Σάντρα Νέσλουντ (Σουηδία) – 1000.00 βαθμοί
  2. Μαριέλ Τόμσον (Καναδάς) – 800.00 βαθμοί
  3. Ντανιέλα Μάιερ (Γερμανία) – 600.00 βαθμοί

Χόκεϊ, τελικός γυναικών

Μεγάλος νικητής στην κόντρα Καναδάς-ΗΠΑ ήταν η ομάδα του Καναδά, με τις αθλήτριες του να παίρνουν την ρεβάνς από το 2018 και να επικρατούν 3-2.

Βορινό σύνθετο, 4×5χλμ

Οι Νορβηγοί ξεφεύγουν στον πίνακα μεταλλίων με την ομάδα των 4×5 χλμ να κερδίζουν το χρυσό μετάλλιο, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήγε στην Γερμανία και το χάλκινο στην Ιαπωνία.

1. Νορβηγία – 50:45.1
  2. Γερμανία – 51:40.0
  3. Ιαπωνία – 51:40.3

Παγοδρομία 1.000μ γυναικών

Η Μίχο Τακάγκι μετά από τρία ασημένια μετάλλια στην διοργάνωση κέρδισε και το πρώτο της χρυσό στα 1.000μ με χρόνο 1:13.19 που αποτελεί και νέο παγκόσμιο ρεκόρ.