Πικρός αποκλεισμός για την Σάκκαρη

Την ήττα με 2-1 σετ γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη στην πρεμιέρα του US Open από την Κινέζα Γινγκ Γινγκ Ντουάν και μοιραία αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Έτσι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βλέπει για ακόμα μια χρονιά να ορθώνεται κινεζικό εμπόδιο που της φράσει τον δρόμο στον πρώτο κιόλας γύρο της διοργάνωσης. Πέρυσι ήταν η Κιανγκ Γουάνγκ.
Αυτή ήταν η δεύτερη φορά (σε τέσσερις πρεμιέρες σε τουρνουά γκραν σλαμ) που η Σάκκαρη αποκλείεται από τον πρώτο της αγώνα και συμβαίνει ξανά στη Νέα Υόρκη και απέναντι σε αντίπαλο από την Κίνα.
Η Ντουάν κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4 σε 40 λεπτά αλλά η Ελληνίδα αντέδρασε και ισοφάρισε, παίρνοντας το δεύτερο επίσης με 6-4 σε 44′.
Ωστόσο στο τρίτο, που είχε και την μεγαλύτερη διάρκεια από τα τρία καθώς κράτησε 46 λεπτά, δεν στάθηκε ψύχραιμη στο τέλος και ηττήθηκε με 6-3.